Plísně v domácnostech představují rostoucí hrozbu

25.11.2022 - Stanislav Mihulka

Lidé žijící v prostorech s plísněmi jsou ohroženi nejen jejich sporami, ale i mnohem nebezpečnějšími mykotoxiny

<p>Příčinou vzniku plísní je zejména zvýšená vlhkost. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Příčinou vzniku plísní je zejména zvýšená vlhkost. (foto: Shutterstock)


Reklama

Plíseň obvykle vnímáme jako nepříjemnost, s níž se setkáváme třeba v koupelnách nebo ve sklepech. Plíseň ale může být i velmi nebezpečná a v některých případech dokonce smrtelná. Dokládá to i dva roky starý případ ze severozápadní Anglie, kde v důsledku vystavení nebezpečné „černé plísni“ druhu Stachybotrys chartarum, zemřel dvouletý chlapec. 

O nebezpečnosti plísní se přitom ví již velmi dlouho. V dnešní době jejich nebezpečnost roste hned z několika důvodů. Bujení plísní podporují klimatické změny, kvůli extrémním teplotám i vlhkosti a přispívá k nim i nejistota na trzích s energiemi, která nutí obyvatele šetřit na vytápění obytných prostor.

Plísně milují vlhko 

Plísním se nejlépe daří v místech, kde je hodně vlhkosti, jako jsou prosakující střechy, okna, vlhké zdi, vodovodní potrubí nebo celkově vlhké místnosti, jako jsou koupelny. Pro člověka jsou problematické například jejich mikroskopické spory, které plísně vypouštějí ve velkém množství do vzduchu. Mohou dráždit dýchací cesty a oči, případně vyvolávat záněty, což je nepříjemné a pro lidi s oslabenou imunitou, alergií nebo astmatem i velmi nebezpečné.

Ještě větší problém představují chemické látky, které plísně vylučují do prostředí. Nejde ani tak o antibiotika, s jejichž pomocí plísně bojují proti bakteriím. Velmi nebezpečné jsou mykotoxiny – látky, které plísně produkují z nejasných důvodů, a které mohou závažně poškodit zdraví člověka či domácích zvířat, nebo i zabít, pokud působí ve vyšších koncentracích.

TIP: Nevítaný příchozí: V Austrálii se objevila vražedná houba kyjovenka

Podle nedávných odhadů se ve Spojených státech nebezpečné plísně nacházejí téměř v polovině všech domácností. Pokud se lidé chtějí plísní zbavit, měli by především odstranit veškeré plesnivé předměty, včetně koberců nebo třeba tapet. Nestačí zlikvidovat jen viditelně napadené plochy, ale i neviditelné části v materiálu. Při odstraňování plísní je vhodné použít kartáč a mýdlovou vodu, případně k tomu určené dezinfekční prostředky. Poté je zásadní udržovat vzduch v místnostech postižených plísní tak suchý a větraný, je to jen jde.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907