Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov vyrobila první elektřinu

30.12.2019 - Stanislav Mihulka

Ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov se stala nejsevernější atomovou elektrárnou na světě

<p>Akademik Lomonosov při plavbě do Peveku</p>

Akademik Lomonosov při plavbě do Peveku


Reklama

Akademik Lomonosov je první ruská plovoucí jaderná elektrárna. Její stavba a příprava trvala od jara roku 2007 až do léta 2019. Je vybavena 2 tlakovodními reaktory o celkovém elektrickém výkonu 70 MW. 144 metrů dlouhé plavidlo o výtlaku 21 tisíc tun nemá vlastní pohon a při přemísťování musí být taženo remorkéry.

Plovoucí elektrárna by měla zajišťovat elektrickou energii v nouzových situacích, zejména v severních oblastech Ruska, které se velmi těžko zásobují ze standardní rozvodové sítě. Prvním místem, kde je tato pozoruhodná jaderná elektrárna nasazena, se stalo čtyřtisícové městečko Pevek na Čukotce, společně s okolními nalezišti ropy a zemního plynu.

TIP: Přinesou plovoucí elektrárny revoluci ve využití jaderné energie?

Letos 9. září dorazil Akademik Lomonosov na své kotviště u Peveku. Před pár dny tam začal dodávat elektřinu a stal se tím nejsevernější jadernou elektrárnou na světě. Experti varují, že plovoucí jaderná elektrárna představuje značné riziko, protože by při případné katastrofě bylo velmi obtížné zasahovat. Plavidlo si proto vysloužilo přezdívky „plovoucí Černobyl“ nebo „jaderný Titanik“.

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Elena Dider / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907