Po 80 letech byl u norského pobřeží objeven torpédovaný německý křižník Karlsruhe

17.09.2020 - Stanislav Mihulka

Průzkum dálkově řízenou ponorkou potvrdil, že konečně známe místo posledního odpočinku lehkého křižníku Karlsruhe

<p>Na snímcích objeveného křižníku jsou patrné dělové věže a další detaily.</p>

Na snímcích objeveného křižníku jsou patrné dělové věže a další detaily.


Reklama

Německý lehký křižník Karlsruhe byl spuštěn na vodu v roce 1927. Jeho hlavní výzbroj tvořilo 9 děl ráže 150 milimetrů, která byla umístěna po trojicích ve třech dělových věžích. Tak jako další dva křižníky třídy Königsberg – Königsberg a Köln, bojoval ve druhé světové válce a byl potopen po útoku britských sil.

První velkou bojovou akcí křižníku Karlsruhe byla operace Weserübung, německá invaze do Dánska Norska v dubnu až červnu 1940. Loď nebyla v té době plně připravena k bojovým operacím, tak sehrála roli transportní a zároveň vlajkové lodi při útoku na přístav Kristiansand. Hned první den operace, 9. dubna 1940 ale křižník opustilo štěstí a zasáhla jej dvě torpéda ze salvy vypálené britskou ponorkou HMS Truant. Exploze torpéd způsobily značné škody. Voda zaplavila strojovnu a generátory elektřiny, čímž byl křižník odsouzený k zániku. Posádka opustila loď a smrtelně zasažený křižník dorazila dvě torpéda německého torpédového člunu Greif. 

TIP: Zkoumání hlubin: Satelity pomáhají hledat vraky z vesmíru

Přesné místo potopení křižníku Karlsruhe nebylo známo 80 let. Norský provozovatel elektrické rozvodné sítě Statnett v roce 2017 zjistil, že se Karlsruhe zřejmě nachází v těsné blízkosti jednoho z jeho podmořských kabelů. V letošním srpnu (2020) společnost vyslala na toto místo loď Olympic Taurus s dálkově řízenou ponorkou, které pořídila detailní snímky mořského dna.

Tyto snímky jednoznačně potvrdily, že se na daném místě skutečně nachází vrak potopeného křižníku Karlsruhe. 174 metrů dlouhá loď spočívá na mořském dně v hloubce 490 metrů, asi 24 kilometrů od Kristiansandu na jižním pobřeží Norska. Jak uvádí archeolog Frode Kvalø z Norwegian Maritime Museum v Oslu, kromě poškození od torpéd je vrak prakticky netknutý. Šťastnou souhrou okolností se při potopení nepřevrátil, jak se v podobných případech často stává. 

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Statnett, Isurvey, Bundesarchiv

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907