Zkoumání hlubin: Satelity pomáhají hledat vraky z vesmíru

15.03.2016 - Stanislav Mihulka

Vraky v blízkosti pobřeží ohrožují lodní dopravu. Situaci by mohly změnit satelitní snímky


Reklama

Podle odhadů organizace UNESCO je pod hladinou oceánu asi 3 miliony vraků potopených lodí. Mnoho jich je přitom v pobřežních oblastech, kde ohrožují lodní dopravu.

Podle nového výzkumu je možné vystopovat vraky u pobřeží z ukládání sedimentu na dně moře. Je to vidět na snímcích satelitu NASA Landsat 8.

Vraky u pobřeží představují natolik významné riziko pro proplouvající lodě, že Parlamentní shromáždění Rady Evropy doporučilo zmapovat a průběžně sledovat minimálně vody severního Atlantiku. Není to ale snadné a satelitní snímky mohou v této situaci významně prospět.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / USGS Landsat / Jesse Allen / NASA Earth Observatory / Matthias Baeye et al.



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907