Po nás rouška: Pandemie přinesla novou hrozbu životnímu prostředí

Podle odhadů se v současnosti na celém světě měsíčně spotřebuje 129 miliard jednorázových roušek. Použité končí v lepším případě v popelnici, v tom horším pohozené coby smetí. Příroda si s nimi však poradit nedokáže

05.08.2021 - Barbora Jelínková



Celý uplynulý rok měli vědci příležitost zjišťovat, jaký dopad na životní prostředí má globální zpomalení v důsledku pandemie. A zatímco emise oxidu uhličitého, úroveň hluku či znečištění ovzduší se prokazatelně snížily, příroda čelí novým hrozbám. Hygienické pomůcky vyrobené za účelem záchrany lidských životů mohou paradoxně způsobit zkázu jiným organismům, pro drobná zvířata totiž představují smrtící nástrahu. 

Hnízdo z roušek

Do volně se povalujících roušek se snadno zachytí například ptáci či ježci, přičemž se už nezřídka nedokážou sami vyprostit a hynou vyčerpáním. Nebo se drobní tvorové nedopatřením uškrtí poutkem. Latexové rukavice, které se dostanou do řek či oceánů, se mění v gumovou past: Pokud malá ryba nechtěně vpluje do otvorů pro prsty, je odsouzena k pomalému umírání. 

Mořští živočichové si navíc plující roušky snadno pletou s potravou – například želvám zdálky připomínají medúzy. Obětí podobného fatálního omylu se stávají i tučňáci na brazilském pobřeží a s rouškami bojují rovněž krabi, nebo dokonce chobotnice, jak dokládá nedávno zveřejněné video natočené u francouzské Riviéry. Už loni na jaře se pak objevily případy, kdy ptáci využívali nalezené kusy roušek jako materiál pro výstavbu hnízd. 

Latexové memento 

Vědci z nizozemského Leidenu nyní publikovali první výsledky výzkumu zaměřeného právě na dopady enormní spotřeby hygienických pomůcek. K vytvoření studie je pobídl osud okouna, kterého našli ochranáři loni v srpnu zamotaného v gumové rukavici v jednom z leidenských vodních kanálů. Ryba se nyní nachází v tamním muzeu, naložená v lihu jako memento pro budoucí generace. 

TIP: Kvůli plastům hynou velbloudi pomalou a bolestivou smrtí

Hygienický odpad však trápí celý svět: Podle odhadů hongkongské organizace OceanAsia skončilo za minulý rok 1,56 miliardy použitých roušek ve světových mořích, odkud se pak snadno dostanou tisíce kilometrů daleko. Leidenští vědci pod vedením Auke-Floriana Hiemstry proto vyzvali veřejnost, aby nebyla k podobným incidentům lhostejná a zdokumentovala je. Na webové stránce covidlitter.com můžete svými fotografiemi přispět i vy.  


Další články v sekci