Po roce opět unikát: Archeologové ze Slovácka objevili středověké stavby

02.08.2016 - TZ Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Na archeology Slováckého muzea se opět v Uherském Brodě usmálo štěstí. Kromě mincí, špendlíků a dalších kovových artefaktů archeologové objevili i unikátní zdobený opasek


Reklama

Jen několik týdnů po ukončení záchranného výzkumu v Uherském Brodě archeologové Slováckého muzea přináší předběžné výsledky závěrečné fáze terénního výzkumu objektů. Podařilo se zdokumentovat středověký a novověký vývoj městské parcely na ulici Moravská, poblíž jedné z hlavních přístupových bran do města. Po loňském úspěchu, kdy se podařilo nalézt středověkou hračku, si na svůj vrub připsali i letos archeologicky významný nález. Jedná se o kožený opasek.

„Počátky osídlení zde sahají až do samotného lokačního horizontu města, tedy do 2. pol. 13. století. V období vrcholného středověku, tedy až do závěru 15. století, zde postupně stálo několik dřevo-hliněných domů se zahloubenými suterény,“ informoval Jaroslav Bartík, archeolog Slováckého muzea, který podotkl, že jeden ze suterénů přinesl velmi zajímavé nálezy, včetně pozůstatků do jílu vysekaných schodů a dochované výdřevy stěn z masivních kůlů a prkenných desek.

Keramika, mince i kožený opasek

Za velmi cenný nález pak považuje pozůstatky pozdně gotického sklepa s částečně dochovaným portálem a kamenným schodištěm. „Z období raného a vrcholného novověku stojí za zmínku především torza několika pyrotechnických zařízení vyzděných buďto z kamenů a cihel, nebo z nepálených kotovic. Nejméně jeden z těchto objektů můžeme s jistotou interpretovat jako zbytky vypalovací komory keramické pece,“ uvedl Bartík.

Kromě zlomků keramických nádob, zvířecích kostí a železářské strusky, které dominovaly, se podařilo zachránit i menší a vzácnější předměty z barevných kovů jako například mince, drobné špendlíky a kováníčka či mosazný mincíř. „Za unikátní můžeme bezpochyby označit nález koženého, probíjením zdobeného opasku, který představuje jeden z mála dochovaných kožených artefaktů v historickém jádru Uherského Brodu,“ dodal Bartík.

Všechny zdokumentované struktury a získané nálezy jsou nyní zpracovávány a dále zkoumány odborníky v laboratoři Slováckého muzea a nic tak nebrání tomu, aby výstavba nového polyfunkčního domu opět nabrala dynamického stavebního tempa.

Reklama

  • Zdroj textu:

    TZ Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

  • Zdroj fotografií: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907