Poblíž mocného aztéckého města objevili archeologové tábor lovců mamutů

13.01.2023 - Stanislav Mihulka

Před 9 tisíci lety sídlili na břehu dnes již téměř zaniklého mexického jezera Texcoco lovci a rybáři, kterým padli za oběť jedni z posledních mamutů kolumbuských


Reklama

V mexické metropoli Ciudad de México se dodnes nacházejí pozůstatky kdysi rozlehlého jezera Texcoco, které z větší části vysušili španělští dobyvatelé. V této oblasti bývalo centrum říše Aztéků, kterému dominoval mocný městský stát Tenochtitlán. Své stopy zde ale zanechaly i kultury mnohem starší, které zde žily dávno před Aztéky.

V padesátých letech byly na bývalých březích jezera Texcoco objeveny stopy lidské přítomnosti z doby krátce po konci nejmladší doby ledové, společně pozůstatky mohutných mamutů kolumbuských (Mammuthus columbi). Od té doby probíhá jejich výzkum a stále je co objevovat.

Sezónní lovecký tábor u jezera

Nové analýzy archeologů mexického Národního institutu antropologie a historie (IMAH) prozradily, že velmi pravděpodobně jde o pozůstatky sezónního tábora lovců mamutů a rybářů, kteří zhruba před 9 tisíci let lovili v této oblasti. Jde o nejstarší doklady lovu velkých zvířat v Mexickém údolí.

Pozůstatky loveckého tábora s kly mamutů kolumbuských. (foto: IMAHCC0)

Lov mamutů kolumbuských musel být fascinující a zároveň velmi riskantní. Šlo o jednoho z největších známých druhů mamutů – dosahovali výšky kolem čtyř metrů a vážili okolo 10 tun. Vyzbrojeni byli obrovskými zahnutými kly. Obývali území mezi severní částí dnešních USA a Kostarikou. Vzhledem k nálezům z dalších míst museli být mamuti, jejichž pozůstatky byly objeveny u jezera Texcoco, jedněmi z posledních svého druhu. Zhruba v té době totiž jejich druh vyhynul.

TIP: Dávní lovci: V Mexiku odkryli pasti na mamuty staré 15 tisíc let

Podle archeologů je zmíněná lokalita poměrně neobvyklá. V Mexiku se podobné pravěké lovecké tábory nacházejí především v jeskyních a ve skalách hornatých oblastí na severu Mexika, nikoliv v otevřené krajině, jakou tehdy byla oblast jezera Texcoco. „V současnosti máme k dispozici pokročilé metody a technologie, které nám dovolují detailně analyzovat lokalitu u jezera Texcoco,uvádí koordinátorka projektu Patricia Pérez Martínez. „Můžeme rekonstruovat celou krajinu té doby a zkoumat, jak v ní žili tehdejší lidé.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907