Poblíž mocného aztéckého města objevili archeologové tábor lovců mamutů

Před 9 tisíci lety sídlili na břehu dnes již téměř zaniklého mexického jezera Texcoco lovci a rybáři, kterým padli za oběť jedni z posledních mamutů kolumbuských

13.01.2023 - Stanislav MihulkaV mexické metropoli Ciudad de México se dodnes nacházejí pozůstatky kdysi rozlehlého jezera Texcoco, které z větší části vysušili španělští dobyvatelé. V této oblasti bývalo centrum říše Aztéků, kterému dominoval mocný městský stát Tenochtitlán. Své stopy zde ale zanechaly i kultury mnohem starší, které zde žily dávno před Aztéky.

V padesátých letech byly na bývalých březích jezera Texcoco objeveny stopy lidské přítomnosti z doby krátce po konci nejmladší doby ledové, společně pozůstatky mohutných mamutů kolumbuských (Mammuthus columbi). Od té doby probíhá jejich výzkum a stále je co objevovat.

Sezónní lovecký tábor u jezera

Nové analýzy archeologů mexického Národního institutu antropologie a historie (IMAH) prozradily, že velmi pravděpodobně jde o pozůstatky sezónního tábora lovců mamutů a rybářů, kteří zhruba před 9 tisíci let lovili v této oblasti. Jde o nejstarší doklady lovu velkých zvířat v Mexickém údolí.

Pozůstatky loveckého tábora s kly mamutů kolumbuských. (foto: IMAHCC0)

Lov mamutů kolumbuských musel být fascinující a zároveň velmi riskantní. Šlo o jednoho z největších známých druhů mamutů – dosahovali výšky kolem čtyř metrů a vážili okolo 10 tun. Vyzbrojeni byli obrovskými zahnutými kly. Obývali území mezi severní částí dnešních USA a Kostarikou. Vzhledem k nálezům z dalších míst museli být mamuti, jejichž pozůstatky byly objeveny u jezera Texcoco, jedněmi z posledních svého druhu. Zhruba v té době totiž jejich druh vyhynul.

TIP: Dávní lovci: V Mexiku odkryli pasti na mamuty staré 15 tisíc let

Podle archeologů je zmíněná lokalita poměrně neobvyklá. V Mexiku se podobné pravěké lovecké tábory nacházejí především v jeskyních a ve skalách hornatých oblastí na severu Mexika, nikoliv v otevřené krajině, jakou tehdy byla oblast jezera Texcoco. „V současnosti máme k dispozici pokročilé metody a technologie, které nám dovolují detailně analyzovat lokalitu u jezera Texcoco,uvádí koordinátorka projektu Patricia Pérez Martínez. „Můžeme rekonstruovat celou krajinu té doby a zkoumat, jak v ní žili tehdejší lidé.


Další články v sekci