Poblíž Neapole byla objevena nekropole z doby založení Říma

Italští archeologové učinili významný nález. Asi 161 kilometrů jihozápadně od starověkého Říma odkryli přibližně 2 800 let starou nekropoli lidí doby železné.

10.05.2024 - Stanislav MihulkaDříve, než se v dnešní Itálii objevili Římané a postupně ji sjednotili, žily na Apeninském poloostrově kmeny kultury doby železné. Pro dnešní vědu nejsou bohužel příliš známé a každý nový nález, zvlášť pokud je většího rozsahu, nám může poodhalit více o jejich způsobu života a době ve které tito lidé žili. Nedávno se italským archeologům povedl právě takový nález poblíž Neapole.

U města Amorosi, asi 48 kilometrů na severovýchod od Neapole, archeologové objevili nekropoli, na níž se nachází 88 hrobů. Nekropole pochází zhruba z doby před 2 800 lety, což přibližně odpovídá době vzniku Říma, který ostatně není příliš daleko. Nekropole tedy nabízí cenný pohled na období, kdy vzniklo jedno z nejvýznamnějších měst evropské historie.

Nekropole doby železné

V hrobech jsou pohřbeni muži i ženy, často se zajímavou pohřební výbavou. Kromě nich se tam nacházejí dvě velké pohřební mohyly, které podle archeologů zřejmě obklopovaly hrobky elit tehdejší společnosti. Muži zde byli typicky pohřbíváni se zbraněmi, zatímco ženy s bronzovými šperky, mezi nimiž jsou náramky, přívěsky nebo brože zvané fibulae, společně s kousky jantaru a opracovaných kostí.

Jeden z hrobů odkrytých v nově objevené nekropole. (foto: Ministero della Cultura, CC BY-SA 4.0)

Archeologové rovněž nalezli množství keramických nádob různých tvarů a jejich zbytků. Nádoby se obvykle ukládaly do hrobů k nohám mrtvého. Vědci se domnívají, že tato nekropole pochází z doby před příchodem samnitských kmenů. Samnité byli bojovní horalé, kteří pak v této oblasti žili a byli nejvážnějšími protivníky raného Říma.

Podle legendy, která ale zřejmě vznikla mnohem později, byl Řím založený v roce 753 před naším letopočtem Romulem a Remem, mýtickými dvojčaty odkojenými vlčicí. Archeologové věří v méně fantastický příběh, v němž Řím vznikl jako unie několika vesnic na vrcholcích Sedmi římských pahorků asi v desátém století před naším letopočtem. Šlo o spojení vesnic doby železné, jejichž kultura se zřejmě příliš nelišila od kultury lidí nekropole objevené u Amorosi.


Další články v sekci