Reklama


Počátek budování absolutismu: Ferdinand I. zřídil apelační soud

Ferdinand I. Habsburský (1503-1564) -<p>Ferdinand I. zřídil v Praze apelační soud, který se stal odvolací instancí pro městské soudy</p>
Ferdinand I. Habsburský (1503-1564) -

Ferdinand I. zřídil v Praze apelační soud, který se stal odvolací instancí pro městské soudy

20 . 1 . 1548

Reklama

Stavovské povstání roku 1547 způsobilo Ferdinandovi I. nemalé potíže, na druhé straně mu ale jeho porážka položila do ruky významný trumf. Čechy se na čas zklidnily a daly svému králi příležitost položit základy absolutismu a centralizace. Ferdinand I. neváhal a 20. ledna 1548 vydal v Augsburgu reskript, kterým zřídil v Praze apelační soud.

To byla pro sebevědomá města citelná rána. Vlastní soudnictví bylo jejich odvěkou výsadou a nyní měla přijmout nechtěný patronát habsburské instituce! Co naplat, účast v protihabsburské koalici si žádala svou daň. Přesto k uznání nově zřízené soudní instituce coby odvolacího orgánu pro městské soudy docházelo velmi pozvolna. Ferdinand I. zuřil a přikazoval, ale proces tím neurychlil. Naplno se autoritu apelačního soudu podařilo prosadit až v 17. století!

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907