Počet lidí na světě roste mnohem pomaleji než před 50 lety

25.11.2016 - Martin Reichman

Světová populace roste každým dnem – ještě před 100 lety žily na celém světě jen necelé 2 miliardy lidí. O století později je to už 7,5 miliardy. Zdánlivě nezadržitelné tempo růstu ale výrazně zpomaluje

Konec exponenciálního populačního boomu -<p>Před 200 lety žila na Zemi méně než miliarda lidí. Dnes je to 7,5 miliardy. Statistiky ale ukazují, že závratné tempo růstu již skončilo.</p>
Konec exponenciálního populačního boomu -

Před 200 lety žila na Zemi méně než miliarda lidí. Dnes je to 7,5 miliardy. Statistiky ale ukazují, že závratné tempo růstu již skončilo.


Reklama

Podle OSN aktuálně na světě žije 6,5 % všech lidí, kteří kdy obývali naši planetu. Zatímco do roku 1900 byl roční růst světové populace lineárně pozvolný, v posledním století jde o závratné exponenciální tempo. Data statistiků ukazují, že od roku 1900 do roku 2000 se počet lidí na Zemi ztrojnásobil!

TIP: Tikající populační exploze: Jak bude vypadat světová populace za 50 let

Dobrou zprávou je, že exponenciální populační exploze je zřejmě u konce. Meziroční tempo růstu světové populace zažilo svůj vrchol v roce 1962, kdy se za jediný rok zvýšil počet lidí o 2,1 %. Od té doby je roční nárůst každý rok nižší – aktuální rychlost růstu světové populace je zhruba 1,2 %. Podle vědců jde o dlouhodobý trend, který bude pokračovat. Na konci tohoto století by tak mohl počet lidí na světě stagnovat, nebo i mírně klesat.

Vývoj světové populace od roku 1750

Světová populace stárne závratným tempem

Kromě změny tempa růstu populace se také výrazně mění věkový průměr obyvatel Země. Lidé se dožívají stále vyššího věku a zároveň se rodí stále méně dětí. Když v roce 2012 dosáhla světová populace 7 miliard lidí, činil podíl starších 65 let osm procent (562 milionů). V loňském roce byl tento podíl již 8,5 % a do roku 2050 bude podle demografických odhadů na Zemi žít více než 1,5 miliardy lidí starších 65 let - tedy zhruba 16 %.

  • Zdroj textu:

    OurWorldinData.org

  • Zdroj fotografií: Max Roser, OurWorldinData.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907