Tikající populační exploze: Jak bude vypadat světová populace za 50 let

25.10.2016 - Martin Reichman

V roce 1950 vypadal náš svět o poznání jinak. Podle údajů OSN žilo za Zemi před 66 lety asi 2,5 miliardy lidí. Dnes je to téměř 7,5 miliardy a světová populace stále roste

Asie a Afrika na vzestupu -<p>Indie, Čína, Nigérie, USA a Pákistán, tak bude vypadat pořadí nejlidnatějších zemí již za čtyři destítky let.</p>
Asie a Afrika na vzestupu -

Indie, Čína, Nigérie, USA a Pákistán, tak bude vypadat pořadí nejlidnatějších zemí již za čtyři destítky let.


Reklama

V polovině dvacátého století byla s 500 miliony obyvatel nejlidnatější zemí světa Čína, následovaná Indií a Spojenými státy. Tento stav sice platí i po 66 letech, brzy se ale nejspíš změní. Již v roce 2022 předstihne Čínu v počtu obyvatel Indie. Ještě rychlejší populační růst ale připisují odborníci africké Nigérii.

Čas nových velmocí

Nigérie měla ještě v roce 1950 pouhých 37 milionů obyvatel. V roce 2016 je to již 187 milionů. Již tak rychlý růst nigerijské populace bude nejspíš ještě rychlejší – na rozdíl od ostatních velkých zemí má Nigérie velmi mladou a tím pádem i velmi produktivní populaci. Pokud se současné trendy nezmění, předstihne Nigérie v příštích čtyřiceti letech Spojené státy a stane se tak třetí nejlidnatější zemí na světě. Podobný trend odborníci předpovídají také Demokratické republice Kongo. Ta měla v roce 1950 12 milionů obyvatel. Současná populace této země vzrostla již na 80 milionů a v roce 2060 by to mohlo být až 237 milionů.

Opačný vývoj statistici předpovídají Brazílii. Její stárnoucí populace sice bude i nadále růst, v porovnání s africkými zeměmi půjde ale o růst velmi pozvolný.

TIP: Je čas troubit na poplach? Světová populace stárne závratným tempem

Nepříliš příznivý vývoj předpovídají odborníci Evropě – zatímco ještě v roce 1950 byla Velká Británie, Německo a Itálie mezi dvanáctkou nejlidnatějších zemí světa, dnes to již neplatí. V aktuálním žebříčku TOP 20 se na 16. místě krčí jen Německo. Obdobný vývoj čeká nejspíš i aktuálně 9. Rusko, které z první dvanáctky zmizí v příštích 25 letech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    weforum.org

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Aron Strandberg

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907