Tikající populační exploze: Jak bude vypadat světová populace za 50 let

25.10.2016 - Martin Reichman

V roce 1950 vypadal náš svět o poznání jinak. Podle údajů OSN žilo za Zemi před 66 lety asi 2,5 miliardy lidí. Dnes je to téměř 7,5 miliardy a světová populace stále roste

Asie a Afrika na vzestupu -<p>Indie, Čína, Nigérie, USA a Pákistán, tak bude vypadat pořadí nejlidnatějších zemí již za čtyři destítky let.</p>
Asie a Afrika na vzestupu -

Indie, Čína, Nigérie, USA a Pákistán, tak bude vypadat pořadí nejlidnatějších zemí již za čtyři destítky let.


Reklama

V polovině dvacátého století byla s 500 miliony obyvatel nejlidnatější zemí světa Čína, následovaná Indií a Spojenými státy. Tento stav sice platí i po 66 letech, brzy se ale nejspíš změní. Již v roce 2022 předstihne Čínu v počtu obyvatel Indie. Ještě rychlejší populační růst ale připisují odborníci africké Nigérii.

Čas nových velmocí

Nigérie měla ještě v roce 1950 pouhých 37 milionů obyvatel. V roce 2016 je to již 187 milionů. Již tak rychlý růst nigerijské populace bude nejspíš ještě rychlejší – na rozdíl od ostatních velkých zemí má Nigérie velmi mladou a tím pádem i velmi produktivní populaci. Pokud se současné trendy nezmění, předstihne Nigérie v příštích čtyřiceti letech Spojené státy a stane se tak třetí nejlidnatější zemí na světě. Podobný trend odborníci předpovídají také Demokratické republice Kongo. Ta měla v roce 1950 12 milionů obyvatel. Současná populace této země vzrostla již na 80 milionů a v roce 2060 by to mohlo být až 237 milionů.

Opačný vývoj statistici předpovídají Brazílii. Její stárnoucí populace sice bude i nadále růst, v porovnání s africkými zeměmi půjde ale o růst velmi pozvolný.

TIP: Je čas troubit na poplach? Světová populace stárne závratným tempem

Nepříliš příznivý vývoj předpovídají odborníci Evropě – zatímco ještě v roce 1950 byla Velká Británie, Německo a Itálie mezi dvanáctkou nejlidnatějších zemí světa, dnes to již neplatí. V aktuálním žebříčku TOP 20 se na 16. místě krčí jen Německo. Obdobný vývoj čeká nejspíš i aktuálně 9. Rusko, které z první dvanáctky zmizí v příštích 25 letech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    weforum.org

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Aron StrandbergDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907