Tikající populační exploze: Jak bude vypadat světová populace za 50 let

25.10.2016 - Martin Reichman

V roce 1950 vypadal náš svět o poznání jinak. Podle údajů OSN žilo za Zemi před 66 lety asi 2,5 miliardy lidí. Dnes je to téměř 7,5 miliardy a světová populace stále roste

Asie a Afrika na vzestupu -<p>Indie, Čína, Nigérie, USA a Pákistán, tak bude vypadat pořadí nejlidnatějších zemí již za čtyři destítky let.</p>
Asie a Afrika na vzestupu -

Indie, Čína, Nigérie, USA a Pákistán, tak bude vypadat pořadí nejlidnatějších zemí již za čtyři destítky let.


Reklama

V polovině dvacátého století byla s 500 miliony obyvatel nejlidnatější zemí světa Čína, následovaná Indií a Spojenými státy. Tento stav sice platí i po 66 letech, brzy se ale nejspíš změní. Již v roce 2022 předstihne Čínu v počtu obyvatel Indie. Ještě rychlejší populační růst ale připisují odborníci africké Nigérii.

Čas nových velmocí

Nigérie měla ještě v roce 1950 pouhých 37 milionů obyvatel. V roce 2016 je to již 187 milionů. Již tak rychlý růst nigerijské populace bude nejspíš ještě rychlejší – na rozdíl od ostatních velkých zemí má Nigérie velmi mladou a tím pádem i velmi produktivní populaci. Pokud se současné trendy nezmění, předstihne Nigérie v příštích čtyřiceti letech Spojené státy a stane se tak třetí nejlidnatější zemí na světě. Podobný trend odborníci předpovídají také Demokratické republice Kongo. Ta měla v roce 1950 12 milionů obyvatel. Současná populace této země vzrostla již na 80 milionů a v roce 2060 by to mohlo být až 237 milionů.

Opačný vývoj statistici předpovídají Brazílii. Její stárnoucí populace sice bude i nadále růst, v porovnání s africkými zeměmi půjde ale o růst velmi pozvolný.

TIP: Je čas troubit na poplach? Světová populace stárne závratným tempem

Nepříliš příznivý vývoj předpovídají odborníci Evropě – zatímco ještě v roce 1950 byla Velká Británie, Německo a Itálie mezi dvanáctkou nejlidnatějších zemí světa, dnes to již neplatí. V aktuálním žebříčku TOP 20 se na 16. místě krčí jen Německo. Obdobný vývoj čeká nejspíš i aktuálně 9. Rusko, které z první dvanáctky zmizí v příštích 25 letech.

  • Zdroj textu:

    weforum.org

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Aron Strandberg

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907