Počet a pohlaví sourozenců ovlivňuje sexuální orientaci u mužů

24.03.2020 - Stanislav Mihulka

Na sexuální orientaci mužů má vliv věk, počet a pohlaví jeho sourozenců. U žen se podobnou souvislost prokázat nepodařilo


Reklama

Poznatky současné vědy potvrzují, že homosexualita je u lidí biologicky podmíněná – je předurčená komplexní souhrou genetických faktorů a raného děložního prostředí, a proto není osobní volbou. Potvrzuje to i metaanalýza vědců z Torontské univerzity. Podle jejich zjištění ovlivňuje sexuální orientaci i počet a pohlaví sourozenců. Dlužno dodat, že zmíněné zjištění se vztahuje pouze k mužské populaci, podobnou souvislost u žen vědci neobjevili.

Závěry kanadských vědců a lékařů se opírají o metaanalýzu deseti různých dřívějších vědeckých studií, které zahrnovaly údaje o sexuální orientaci, a také o sourozencích, pro zhruba 5 400 mužů. Vědci zjistili, že muži, kteří mají staršího bratra, mají zároveň o 38 % vyšší šanci, že budou homosexuálové – v porovnání s muži, kteří staršího bratra nemají. Zároveň se ukázalo, že čím více má muž starších bratrů, tím je pravděpodobnější, že bude homosexuál. V případě tří starších bratří je podle vědců pravděpodobnost homosexuální orientace o 50 % vyšší než u jedináčků.

Nejde přitom o žádnou novinku – podobná zjištění byla publikována již v letech 1958 a 1962. V roce 1996 publikoval práci na toto téma Ray Milton Blanchard – uznávaný americko-kanadský sexuolog, věnující se problematice transsexualismu, pedofilie a sexuálních orientací.

TIP: Co řídí sexuální orientaci? Chemické značky na DNA

Podobně jako Blanchard se i kanadští vědci přiklánějí k „hypotéze imunity matky“, podle které se v některých případech může stát, že si tělo matky během vývoje mužského potomka vytváří protilátky proti „mužským proteinům“ – konkrétně H-y antigenům. Ty se pak hromadí v těle matky a přenášejí se do mozků mužských plodů. S rostoucím počtem mužských potomků se podle vědců zvyšuje i přísun těchto protilátek do mozku. Více mužských sourozenců pak podle této teorie znamená i vyšší pravděpodobnost vrozené homosexuální orientace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907