Pod hedvábnou peřinou: Australskou krajinu pokryly obří pavoučí sítě

17.06.2021 - Martin Reichman

Krajinu australského státu Victoria pokryly pavoučí sítě. Mezi městy Sale a Longford měřil pavoučí závoj okolo kilometru


Reklama

Nevšední podívaná se naskytla obyvatelům jihovýchodní části australského státu Victoria. Miliony pavouků zde pokryly krajinu obřími sítěmi. Podle místních měřil pavoučí závoj mezi městy Sale a Longford okolo kilometru. Podivné „krajinářského umění“ je podle odborníků důsledkem nedávných silných dešťů. Pavouci se tímto způsobem snaží uniknout vodě a dostat se do bezpečí korun stromů a keřů. Podobné pavoučí „kejkle“ jsou v Austrálii známé a zaznamenány byly i jinde ve světě. 

Značnou část státu Victoria trápil v minulých dnech silný déšť a vítr. Bleskové povodně způsobily značné škody a vyžádaly si dva lidské životy. Stovky domácností zůstávají stále bez proudu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907