Pod zelenou klenbou: Proč se Korfu přezdívá smaragdový ostrov?

16.09.2020 - Nikol Patíková

Se svou členitou zástavbou, protkanou úzkými uličkami, a s mnoha tavernami i snadným přístupem k moři se stal středomořský opevněný přístav Korfu příslovečným magnetem na turisty

<p>V členité zástavbě Korfu se střetává vliv Byzantské říše i pozdějšího Britského impéria.</p>

V členité zástavbě Korfu se střetává vliv Byzantské říše i pozdějšího Britského impéria.


Reklama

Korfu nebo také Kerkyra, hlavní město stejnojmenného řeckého ostrova, vzniklo už v 8. století př. n. l. Jeho současnou podobu však do velké míry ovlivnila Byzantská říše, pod jejímiž křídly spočíval kus souše u dnešních řecko-albánských břehů po několik století. Právě byzantští stavitelé ve městě budovali opevnění proti Osmanům, přičemž Stará pevnost nyní tvoří součást dědictví UNESCO

Impozantní stavba se tyčí vysoko k nebi, a tak se z ní na jedné straně otevírá výhled na moře, jež brázdí malé čluny i luxusní plachetnice, a na straně druhé se před vámi v celé kráse objeví historické centrum. Teprve z vrcholku pevnosti spatříte členitost staré zástavby, v níž se snoubí byzantská i neoklasicistní architektura, stejně jako antický vliv.

Pod zelenou klenbou 

Nová pevnost vznikla za benátské vlády, ale současnou podobu získala až v 19. století a dnes slouží jako muzeum. Z dalších památek můžete obdivovat několik kostelů či pravoslavnou katedrálu Mitropolis z 16. století. Nad městem se pak tyčí zalesněný kopec, v jehož srdci se ukrývá Mon Repos – malý palác s parkem, který nechal vybudovat britský místodržící Frederick Adam. V roce 1921 se tam narodil princ Philip, budoucí manžel britské královny Alžběty II., a v místě chvíli pobývala i císařovna Sissi. Korfu si oblíbila natolik, že si dala nedaleko hlavního města postavit letní sídlo, zámeček Achillion.

TIP: Mezi mořem a nebem: Svatá hora řeckého poloostrova Athos

Jednu z mála antických pamětihodností v Kerkyře představují pozůstatky starověkého chrámu Kardaki z dórské éry, jenž se nachází v rozlehlém zámeckém parku Mon Repos. Okolní olivové háje a další vzrostlé stromy lákají turisty k odpočinku pod zelenou klenbou – koneckonců Korfu se pro jeho hustý lesní porost přezdívá „smaragdový“ nebo také „olivový ostrov“. Z parku lze potom projít až dolů k moři,  do nějž se zakusuje dlouhé molo.

Řecká inspirace

Ačkoliv nyní ostrov patří Řecku, stále jde o místo, kde se setkávají nejrůznější kulturní vlivy. Nejsilnější otisk po sobě ovšem zanechala správa Velké Británie v letech 1815–1864, kdy se jednalo o její protektorát. Ostatně mnoho Britů tam potkáte i dnes a velký podíl na tom nesou také slavní bratři Durrelovi, kteří na Korfu žili s matkou a dalšími dvěma sourozenci. Gerrald Durrel napsal o jejich pobytu několik knih, například O mé rodině a jiné zvířeně, zatímco starší Lawrence se proslavil svou Černou knihou. Oba pak z času stráveného na ostrově čerpali inspiraci i v další tvorbě. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907