Podivínský jihoafrický miliardář představil dopravní letadlo budoucnosti

07.09.2021 - Martin Reichman


Reklama

Zní to jako sen – letadlo, které zvládne cestu mezi New Yorkem a Londýnem za zhruba tři hodiny, je zcela bezemisní, a i v případě výpadku všech motorů dokáže autonomně a bezpečně přistát na zemi i na vodě. Přesně tak má vypadat nový typ nadzvukového dopravního letadla EON-01, jehož vývoj nedávno oznámil podivínský jihoafrický miliardář Priven Reddy.

Technická kouzla letounu EON-01 od L.E.A.P. Aerospace tím ale zdaleka nekončí – přestože maximální rychlost letounu má být 1,9 Mach, pomocí „blíže nespecifikovaného řešení“ se má při překročení rychlosti zvuku vyhnout sonickému třesku. Samotný provoz letadla má být 100× tišší než helikoptéra a start i přistání má absolvovat vertikálně. Vedle mimořádné cestovní rychlosti je ohromující i uvažovaná letová výška letounu – EON-01 má létat ve výšce 18 kilometrů, což je zhruba o třetinu výše, než kde létají Airbusy a Boeingy a maximální letovou výškou předčí dokonce i Gripeny.

TIP: Hypersonický letoun Quarterhorse by měl začít přepravovat cestující během příští dekády

Priven Reddy věří, že jeho magický, hypersonický a ekologický superletoun EON-01, pro až 88 cestujících, by se mohl do vzduchu podívat již v roce 2029. Termín „na svatého Dyndy“ nám ale v tomto případě přijde mnohem pravděpodobnější.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Profimedia, Leap Aerospace




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907