Podivínský jihoafrický miliardář představil dopravní letadlo budoucnosti

07.09.2021 - Martin Reichman


Reklama

Zní to jako sen – letadlo, které zvládne cestu mezi New Yorkem a Londýnem za zhruba tři hodiny, je zcela bezemisní, a i v případě výpadku všech motorů dokáže autonomně a bezpečně přistát na zemi i na vodě. Přesně tak má vypadat nový typ nadzvukového dopravního letadla EON-01, jehož vývoj nedávno oznámil podivínský jihoafrický miliardář Priven Reddy.

Technická kouzla letounu EON-01 od L.E.A.P. Aerospace tím ale zdaleka nekončí – přestože maximální rychlost letounu má být 1,9 Mach, pomocí „blíže nespecifikovaného řešení“ se má při překročení rychlosti zvuku vyhnout sonickému třesku. Samotný provoz letadla má být 100× tišší než helikoptéra a start i přistání má absolvovat vertikálně. Vedle mimořádné cestovní rychlosti je ohromující i uvažovaná letová výška letounu – EON-01 má létat ve výšce 18 kilometrů, což je zhruba o třetinu výše, než kde létají Airbusy a Boeingy a maximální letovou výškou předčí dokonce i Gripeny.

TIP: Hypersonický letoun Quarterhorse by měl začít přepravovat cestující během příští dekády

Priven Reddy věří, že jeho magický, hypersonický a ekologický superletoun EON-01, pro až 88 cestujících, by se mohl do vzduchu podívat již v roce 2029. Termín „na svatého Dyndy“ nám ale v tomto případě přijde mnohem pravděpodobnější.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Profimedia, Leap Aerospace

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907