Podivínský jihoafrický miliardář představil dopravní letadlo budoucnosti

07.09.2021 - Martin ReichmanZní to jako sen – letadlo, které zvládne cestu mezi New Yorkem a Londýnem za zhruba tři hodiny, je zcela bezemisní, a i v případě výpadku všech motorů dokáže autonomně a bezpečně přistát na zemi i na vodě. Přesně tak má vypadat nový typ nadzvukového dopravního letadla EON-01, jehož vývoj nedávno oznámil podivínský jihoafrický miliardář Priven Reddy.

Technická kouzla letounu EON-01 od L.E.A.P. Aerospace tím ale zdaleka nekončí – přestože maximální rychlost letounu má být 1,9 Mach, pomocí „blíže nespecifikovaného řešení“ se má při překročení rychlosti zvuku vyhnout sonickému třesku. Samotný provoz letadla má být 100× tišší než helikoptéra a start i přistání má absolvovat vertikálně. Vedle mimořádné cestovní rychlosti je ohromující i uvažovaná letová výška letounu – EON-01 má létat ve výšce 18 kilometrů, což je zhruba o třetinu výše, než kde létají Airbusy a Boeingy a maximální letovou výškou předčí dokonce i Gripeny.

TIP: Hypersonický letoun Quarterhorse by měl začít přepravovat cestující během příští dekády

Priven Reddy věří, že jeho magický, hypersonický a ekologický superletoun EON-01, pro až 88 cestujících, by se mohl do vzduchu podívat již v roce 2029. Termín „na svatého Dyndy“ nám ale v tomto případě přijde mnohem pravděpodobnější.

  • Zdroj textu

    Profimedia, New Atlas

  • Zdroj fotografií

    Profimedia, Leap Aerospace


Další články v sekci