Hypersonický letoun Quarterhorse by měl začít přepravovat cestující během příští dekády

14.08.2021 - Martin Reichman

<p>Pokud vyjdou plány společnosti Hermeus Corporation, zkrátí se doba cestování mezi New Yorkem a Londýnem ze sedmi hodin na pouhých 90 minut.</p>

Pokud vyjdou plány společnosti Hermeus Corporation, zkrátí se doba cestování mezi New Yorkem a Londýnem ze sedmi hodin na pouhých 90 minut.


Reklama

Americká armáda podpořila letecký start-up injekcí 60 milionů dolarů na vývoj hypersonického proudového letadla, které má létat rychlostí Mach 5. Letadlo s titanovou konstrukcí a delta křídlem, kterému se říká Quarterhorse, by mělo dosahovat maximální rychlosti 6 170 km/h s doletem 7 400 km. Pohon letounu má zajišťovat motor TBCC (Turbine-Based Combined Cycle), založený na komerčním proudovém motoru General Electric J85. 

Společnost Hermeus Corporation hodlá použít peníze na financování letových zkoušek letadel určených pro vojenské i komerční využití. Vývojáři společnosti věří, že Quarterhorse by se mohl komerčního provozu dočkat během následující dekády.

TIP: Návrat ladných pokořitelů zvuku: Kdy se do oblak vrátí nové Concordy?

Přestože atlantská firma Hermeus Corporation vznikla teprve v roce 2018, považovat ji za start-up v pravém slova smyslu je mírným eufemismem. Členy jejího týmu jsou supertěžké váhy, které dříve pracovaly pro Space X Elona Muska a Blue Origin Jeffa Bezose. Rozjezd společnosti podpořil indicko-americký miliardář Vinod Khosla, spoluzakladatel technologického giganta Sun Microsystems.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907