Podle forenzních botaniků nám při hledání mrtvých těl mohou pomoci rostliny

09.09.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Látky vylučované mrtvým tělem mohou ovlivnit barvu a další vlastnosti vegetace.</p>

Látky vylučované mrtvým tělem mohou ovlivnit barvu a další vlastnosti vegetace.


Reklama

Pro pátrací a záchranářské týmy není hledání lidských ostatků rozhodně jednoduchou prací. Často se musí potýkat s nepřístupným a zhusta vegetací zarostlým terénem a jde o velmi namáhavou a zdlouhavou práci. Neal Stewart Jr. z americké University of Tennessee se svými kolegy nedávno přišel s tím, že by mrtvá těla bylo možné hledat pomocí důkladné analýzy vegetace na snímcích dronů.

K tomuto závěru vědci dospěli pomocí pozoruhodných experimentů, při nichž sledovali, jak rozkládající se mrtvola ovlivňuje své bezprostřední okolí v krajině. Vědci tomu říkají „ostrov rozkladu mrtvoly“ (anglicky „cadaver decomposition island“), z něhož vytékají do okolí živiny a další látky. 

TIP: Ztracené výletníky budou stopovat a zachraňovat šikovné drony

Experimenty ukázaly, že tyto „ostrovy“ s mrtvolou vylučují okolní půdy řadu látek, především velké množství dusíku. Obzvláště se to týká léta, kdy se během krátkého času uvolní z mrtvoly do půdy velké množství živin. Za příznivých okolností může přítomnost mrtvoly záhy přivodit změnu zbarvení a odrazivosti listů vegetace v sousedství mrtvoly. Pak už stačí jen vyslat na průzkum drony a zpracovat snímky, které v terénu pořídí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907