Podmořský vulkán Orca Seamount u Antarktidy spustil 85 tisíc zemětřesení

30.04.2022 - Stanislav Mihulka

V druhé polovině roku 2020 se třásla oblast Jižních Shetland a severozápadní Antarktidy sérií mnoha tisíc otřesů. Jde o doposud nejsilnější známou seismickou aktivitu v této části světa


Reklama

Orca Seamount je podmořská hora poblíž ostrova krále Jiřího v Antarktidě v Bransfieldově úžině. Jde vlastně o podmořský štítový vulkán, jehož kráter má okolo tří kilometrů v průměru a tyčí se do výšky asi 900 metrů nad okolním mořským dnem.

Dlouhá léta neaktivní vulkán se probudil v srpnu 2020 a do listopadu téhož roku rozpoutal mimořádně početný roj zemětřesení. Podle vědců jich během tří měsíců bylo okolo 85 tisíc, přičemž nejsilnější z nich s magnitudem 6 se odehrálo až na konci v listopadu. Jde o nejsilnější vulkanickou aktivitu, kterou jsme kdy v této oblasti zaznamenali. Geologové jsou přesvědčeni, že viníkem nejspíš byl „prst“ horkého magmatu, který vystoupal ze zemského pláště do zemské kůry.

Antarktidská premiéra

Jak sdělil seismolog Simone Cesca z německého Geologického výzkumného centra v Postdamu: „Podobné jevy jsme již pozorovali jinde na Zemi, ale v Antarktidě je to poprvé.“ Tyto procesy podle Cescy obvykle probíhají na velmi pozvolné geologické časové škále a je pro nás velkým štěstím, že jsme se stali jejich přímými svědky. 

TIP: Australští odborníci objevili na dně Indického oceánu kus Tolkienova Mordoru

V této oblasti, mezi souostrovím Jižní Shetlandy a severozápadním cípem Antarktidy, panuje složitá geologická situace. Malý zbytek staré tektonické desky Phoenix se zanořuje pod kontinentální Antarktickou desku, a také zde působí menší tektonická deska Scotia. 

Orca Seamount podle snímkování sonarem německého výzkumného ledoborce RV Polarstern (foto: AWI, Hannes GrobeCC BY 3.0 CZ)

Navzdory velkému roji zemětřesení badatelé doposud nezaznamenali žádné stopy po podmořské erupci, která se v souvislosti s otřesy mohla odehrát. Definitivně potvrdit by to mohla vědecká mise, která by detailně proměřila hloubku dna v této oblasti a získané údaje porovnala s historickými mapami. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907