Podmořští archeologové objevili ztracenou hlavu Hérakla z Antikythéry

24.06.2022 - Stanislav Mihulka

Legendární vrak, který ukrýval „mechanismus z Antikythéry“, vydal další cenný artefakt – hlavu sochy, která byla vylovena z vraku před více než stoletím

<p>Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. <em>(foto: Nikos Giannoulakis, CC BY 4.0)</em></p>

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos Giannoulakis, CC BY 4.0)


Reklama

V roce 1900 byl u řeckého ostrova Antikythéra, severozápadně od Kréty, lovci mořských hub objeven vrak římské lodi, která se tam potopila zhruba v letech 70 až 60 před naším letopočtem. Postupně se ukázalo, že tato loď vezla spoustu zajímavých věcí, mimo jiné i slavný „mechanismus z Antikythéry“.

Podmořští archeologové nedávno ohlásili výsledky nejnovější expedice k vraku, kterou označili jako extrémně úspěšnou. Expedice začala odstraněním velkého kusu skály, který doposud archeologům bránil v přístupu do doposud neprozkoumané části vraku. Odkryl se jim nový prostor, kde uskutečnili řadu pozoruhodných objevů.

Héraklés má zase hlavu

Objevili například hlavu mramorové sochy, která zpodobňuje mohutného muže s výrazným vousem. S velkou pravděpodobností jde o Hérakla (pro Římany Herkula). Nalezená hlava podle všeho patří k soše zvané „Héraklés z Antikythéry“, kterou vylovili potápěči již krátce po objevení vraku, tedy více než před sto lety.

TIP: Vědci objevili lidské pozůstatky ve slavném vraku z Antikythéry

Mezi dalšími cennými nálezy jsou dva lidské zuby, které určitě patří někomu z posádky či pasažérů vraku. Ty sice nemají uměleckou hodnotu, ale vědci s nimi mohou provést genetické a izotopové analýzy, které mohou přinést cenné informace o lidech, co se před více než dvěma tisíci let plavili na této nešťastné lodi.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907