Podmořští archeologové využívají k hledání ztracených civilizací magnetometrii

18.03.2023 - Stanislav Mihulka

Magnetometrie je slibným nástrojem pro archeology, kteří pátrají po životě dávných lidí, obývajících oblasti dávno zatopené mořem

<p>Lebka mamuta z Doggerlandu, kterou vylovili rybáři v Severním moři.<em> (foto: Wikimedia Commons, Ogmios, CC BY-SA 3.0 CZ)</em></p>

Lebka mamuta z Doggerlandu, kterou vylovili rybáři v Severním moři. (foto: Wikimedia Commons, Ogmios, CC BY-SA 3.0 CZ)


Reklama

Ze zkušenosti víme, že lidé často obývají pobřežní oblasti, které přinášejí zajímavé možnosti obživy i dalších aktivit. Problém je, že kvůli častým pohybům mořské hladiny se dnes řada míst s prehistorickým osídlením nachází pod hladinou oceánu, kde se po nich pátrá ještě mnohem obtížněji než na souši.

Podmořští archeologové při hledání dávných lidských sídel či jejich pozůstatků stále častěji využívají magnetometrii. Měření lokálních magnetických polí představuje velmi slibný nástroj, s nímž lze hledat doklady lidské přítomnosti na mořském dně. Britští archeologové Bradfordské univerzity nyní spouštějí pozoruhodný projekt, který využívá magnetometrii při průzkumu populárního Doggerlandu, hustě osídlené oblasti mezi dnešními Britskými ostrovy a kontinentální Evropou.

Zkáza pravěké "Atlantidy"

Při oteplování planety po nejmladší době ledové, stoupla hladina Severního moře, které Doggerland před více než 8 tisíci let zaplavilo. Podle toho, co víme, šlo o kvetoucí krajinu, plnou vegetace, živočichů i tehdejších lidí. Ve své době tam žili i neandertálci. Odborníci soudí, že před zatopením se v Doggerlandu nacházelo jedno z nejpočetnější lidských osídlení tehdejší Evropy.

Podmořským archeologům v této záležitosti dochází čas. Původní Doggerland dnes představuje mělčiny v Severním moři, na nichž se momentálně bouřlivě rozvíjí větrná energetika. Stavba mořských větrných turbín a dalších zařízení samozřejmě většinu fosilií, které dnes spočívají na mořské dně nebo těsně pod ním, nenávratně poškodí. Proto je velmi důležitá rychlost průzkumu dna oceánu.

TIP: Zázračně ožívající minulost: Jaké jsou nejnovější trendy v archeologii

Průzkum ponořených oblastí v Severním moři představuje jednu z velkých výzev dnešní archeologie,uvádí vedoucí zmíněného projektu Vince Gaffney.Je to velmi urgentní, vzhledem k závazku Spojeného království dosáhnout do roku 2050 nulových emisí oxidu uhličitého a s tím souvisejícího rozvoje větrné energetiky v Severním moři.“ Podobný vývoj se navíc často týká i dalších nedávno zatopených oblastí ve světě, které nepochybně skrývají četné zajímavé fosilie a artefakty.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907