Podvodníci přesvědčili muže, aby jim poslal své úspory a zapálil banku

13.02.2023 - Martin Reichman

Internetoví podvodníci jsou čím dál drzejší. V Rusku se nespokojili jen s uloupenými penězi, okradeného muže navíc donutili zapálit banku.


Reklama

Praktiky internetových podvodníků, kteří nic netušící důvěřivce oberou o jejich celoživotní úspory, jsou bohužel všeobecně známé i v Česku. Podvodníci vystupují nejčastěji jako lékaři nebo vojáci na zahraničních misích, případně coby dědicové ropných šejků. V Rusku se internetoví podvodníci zaměřili na 48letého muže z městečka Ruza v Moskevské oblasti. Nebohého muže nejen že obrali o veškeré peníze, donutili ho dokonce zapálit pobočku banky.

Až do hořkého konce

Minulý týden zadrželi policisté muže podezřelého ze žhářského útoku na pobočku banky Sberbank. Podle tvrzení zadrženého ho k činu donutili sami pracovníci banky. Ti ho nejdříve kontaktovali s tím, že je jeho účet spojován s podezřelou aktivitou. Údajně se měli podvodníci uvnitř banky snažit vyvést peníze z klientova účtu. Jako řešení muži nabídli převod jeho financí na „bezpečné účty“. Nic netušící muž během několika dnů převedl všechny své úspory – zhruba milion rublů (zhruba 300 tisíc korun) na několik účtů, které mu poskytli „zaměstnanci banky“.

V okamžiku, kdy podvodníci získají peníze, ve většině případů jejich aktivita končí a okradeným lidem zbývá jen spousta času na přemýšlení nad vlastní hloupostí a oči pro pláč. V tomto konkrétním případě si ale podvodníci „hráli“ s okradeným i dál. Poté, co muži potvrdili, že jeho peníze jsou v bezpečí, přesvědčili ho, že jediný způsob, jak odhalit zloděje uvnitř banky, představuje žhářský útok. Okradenému muži dokonce poradili, jak si má vyrobit tzv. „molotovův koktejl“.

TIP: Italský podvodník předstíral 12 let, že je chromý: Oklamal úřady, lékaře i papeže

Okradený Rus se držel pokynů „zástupců banky“ a poté, co se ujistil, že se na určené pobočce nenachází žádní klienti, ji pomocí hořlaviny zapálil. Zaměstnancům se podařilo oheň uhasit ještě před příjezdem hasičů a muž byl krátce po svém činu zadržen. Podle ruských médií mu vyšetřovatelé sdělili obvinění za pokus o poškození cizího majetku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907