Podvodníci přesvědčili muže, aby jim poslal své úspory a zapálil banku

Internetoví podvodníci jsou čím dál drzejší. V Rusku se nespokojili jen s uloupenými penězi, okradeného muže navíc donutili zapálit banku.

13.02.2023 - Martin ReichmanPraktiky internetových podvodníků, kteří nic netušící důvěřivce oberou o jejich celoživotní úspory, jsou bohužel všeobecně známé i v Česku. Podvodníci vystupují nejčastěji jako lékaři nebo vojáci na zahraničních misích, případně coby dědicové ropných šejků. V Rusku se internetoví podvodníci zaměřili na 48letého muže z městečka Ruza v Moskevské oblasti. Nebohého muže nejen že obrali o veškeré peníze, donutili ho dokonce zapálit pobočku banky.

Až do hořkého konce

Minulý týden zadrželi policisté muže podezřelého ze žhářského útoku na pobočku banky Sberbank. Podle tvrzení zadrženého ho k činu donutili sami pracovníci banky. Ti ho nejdříve kontaktovali s tím, že je jeho účet spojován s podezřelou aktivitou. Údajně se měli podvodníci uvnitř banky snažit vyvést peníze z klientova účtu. Jako řešení muži nabídli převod jeho financí na „bezpečné účty“. Nic netušící muž během několika dnů převedl všechny své úspory – zhruba milion rublů (zhruba 300 tisíc korun) na několik účtů, které mu poskytli „zaměstnanci banky“.

V okamžiku, kdy podvodníci získají peníze, ve většině případů jejich aktivita končí a okradeným lidem zbývá jen spousta času na přemýšlení nad vlastní hloupostí a oči pro pláč. V tomto konkrétním případě si ale podvodníci „hráli“ s okradeným i dál. Poté, co muži potvrdili, že jeho peníze jsou v bezpečí, přesvědčili ho, že jediný způsob, jak odhalit zloděje uvnitř banky, představuje žhářský útok. Okradenému muži dokonce poradili, jak si má vyrobit tzv. „molotovův koktejl“.

TIP: Italský podvodník předstíral 12 let, že je chromý: Oklamal úřady, lékaře i papeže

Okradený Rus se držel pokynů „zástupců banky“ a poté, co se ujistil, že se na určené pobočce nenachází žádní klienti, ji pomocí hořlaviny zapálil. Zaměstnancům se podařilo oheň uhasit ještě před příjezdem hasičů a muž byl krátce po svém činu zadržen. Podle ruských médií mu vyšetřovatelé sdělili obvinění za pokus o poškození cizího majetku.


Další články v sekci