Pohlednicová mánie 21. století: Dostávejte pohledy z celého světa

Mohlo by se zdát, že v dnešní době mailů, SMS a MMS už nezbývá pro posílání zpráv na zadních stranách pohlednic místo. To je ovšem omyl – obrázkové karty se v posledních letech vracejí do módy

13.01.2016 - redakce 100+1



Mohou za to Paulo Magalhães a Ana Camposová z Portugalska, někdejší studenti informatiky, kteří před deseti lety založili internetovou stránku tzv. postcrossingu. A strhli doslova celý svět, aby znovu začal pohlednice posílat. Do projektu se přitom zapojilo i víc než 12 tisíc Čechů.

Trpělivě čekat

Vše začíná registrací na speciální internetové stránce, načež se dostanete do každodenního losování adres z celé planety. Pošlete-li pak svůj první pohled a příjemce potvrdí, že ho obdržel, zařadí se do databáze i vaše adresa. Poté už je jen otázkou času, kdy také k vám dorazí první pohlednice

Informace, jež o sobě prozradíte při registraci, mají přitom vliv na styl pohledů, které vám dojdou do schránky. Nezáleží, zda sbíráte historické mapy nebo obrázky automobilů – postcrossingem můžete svoji sbírku podstatně rozšířit o exempláře z celého světa. Každopádně rozdíl oproti způsobu, jakým si obrázkové karty vyměňovaly naše babičky, je zřejmý: Postcrosser si nemůže vybírat, komu pohled pošle ani kdo napíše jemu.

Pozdravy z celého světa

Karel Hladiš se k postcrosserům přidal před dvěma roky a za tu dobu už odeslal víc než sto pohlednic. Stejný počet jich také dostal: „Jeden pohled má překrásný obrázek, druhý zase vyšperkované známky, na třetím vás mile překvapí speciální razítko a čtvrtý vás naopak osloví nějakým osobním vzkazem,“ vysvětluje Hladiš kouzlo pohlednicové mánie. Někdy pošle dva pohledy za měsíc, jindy třeba deset. 

Břetislav Janík zase pracuje na poště v oddělení vývoje známek a postcrosserem se stal z pracovních důvodů – aby věděl, kam směřují světové trendy v daném oboru. Jeho pohledy už dorazily do 65 zemí světa. „Já osobně mám rekord přes osmnáct tisíc kilometrů – z Nového Zélandu. Co se týče druhého protipólu, jde asi o pětačtyřicet kilometrů: To mi došel pohled z Kolína,“ usmívá se Janík.

Česká velmoc pohledů

Češi kouzlu psaní pohlednic propadli – na internetu už se jich zaregistrovalo přes 12 tisíc. Mimochodem, po celém světě je víc než půl milionu podobných nadšenců a Češi zaujímají co do počtu dvanácté místo. Domácí rekord drží Josef Ebr z Kolína, který zatím poslal 5 028 pohledů.

Na tomto poli jsme si připsali i jedno světové prvenství: Břetislav Janík se totiž se svými kolegy rozhodl vydat známku přímo pro postcrossing – a Česká pošta vůbec jako první na světě nechala její návrh na samotných postcrosserech. Zvítězila portugalská výtvarnice Maria Nogueira, která sáhla po zjednodušeném vyobrazení, jak postcrossing funguje. Známka pak vyšla v nákladu 400 tisíc kusů.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci