Pohybuje se zemská osa stále stejnou rychlostí?

26.02.2022 - Michal Švanda

Země jako těleso koná mnoho pohybů. Jedním z nich je rotace kolem osy, která způsobuje střídání dne a noci. Pohybuje se ale i sama zemská osa. Jak moc se tento pohyb mění a co jej ovlivňuje?


Reklama

Osa zemského tělesa nesměřuje vůči němu ani vůči vzdálenému referenčnímu systému stále stejně, ale vykonává množství pohybů. Některé jsou perio­dické, jiné nikoliv. Jako „precesně-nutační“ se označují pohyby zemské osy vyvolané gravitačním působením okolních těles. Z podstaty věci lze popsané vlivy velmi dobře předpovědět na dlouhých časových škálách, neboť závisejí pouze na znalosti poloh objektů ve Sluneční soustavě.

TIP: Proč se téměř vše ve vesmíru otáčí kolem své osy?

Další skupiny pohybů zahrnuje tzv. volná nutace jádra, která je důsledkem skutečnosti, že Země nepředstavuje pevné a neměnné těleso. Její jednotlivé vnitřní vrstvy se vůči sobě mohou pohybovat, roli hrají i přesuny hmot ve vodním a vzdušném obalu. Ve všech případech jde o přesuny momentu hybnosti, jež mohou vést ke změně pohybového stavu zemského tělesa nebo jeho částí – a to tak, aby se celkový moment hybnosti zachovával, jak velí fyzikální zákony. 

Navíc má naše planeta ještě magnetické pole, zakořeněné v jejích hlubinách, které reaguje na vnější vlivy, především na působení Slunce. Náhlé proměny intenzity geomagnetického pole, vyvolané například sluneční aktivitou, vedou téměř ke skokové změně pozice zemské osy. Ta se tedy rozhodně nepohybuje stále stejnou rychlostí ani ve stále stejném směru.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907