Reklama


Pojmenujte planetku: NASA hledá jméno pro příští cíl sondy New Horizons

10.11.2017 - Stanislav Mihulka

Prvního ledna 2019 se sonda New Horizons přiblíží k planetce 2014 MU69. Jak se bude v té době jmenovat?

Mise New Horizons - Jak asi bude vypadat přiblížení sondy New Horizons k novému cíli?
Mise New Horizons - Jak asi bude vypadat přiblížení sondy New Horizons k novému cíli?

Reklama

Na Nový rok 2019 by úspěšná americká sonda New Horizons měla proletět kolem svého dalšího cíle. Jde o planetku z Kuiperova pásu, která nese označení 2014 MU69. Nepříliš atraktivní jméno  název pochopitelně nezapadá do současné strategie otevřenosti NASA a rádi by jej proto změnili.

TIP: Příležitost, nebo zoufalý pokus? Název budoucí kolonie na Marsu je na prodej

Podobně jako u dřívějších misí se NASA obrácí na veřejnost, aby jim s výběrem jména pro planetku pomohla. Na webových stránkách Frontiers Worlds tak můžete hlasovat, zda New Horizons zamíří k „jednomu z vrcholů Kilimandžára“, proletí kolem „Thorova kladiva“, nebo zda půjde o návštěvu takříkajíc „Novoroční“. Pokud si z navrhovaných názvů nevyberete, můžete sami navrhnout vlastní pojmenování.

Cíl mise 2014 MU69

Planetka 2014 MU69 byla objevena Hubbleovým teleskopem při hledání možných cílů pro misi sondy New Horizons. Planetka 2014 MU69 se tak stala prvním vesmírným tělesem, které bylo vybráno jako cíl sondy až poté, co dotyčná sonda odstartovala.

TIP: Sonda New Horizons zná svůj příští cíl: Míří k planetce v Kuiperově pásu

Plantetka 2014 MU69 má velikost 30-45 km a Slunce oběhne jednou za 293 let. Je asi desetkrát větší než průměrná kometa a podle odborníků představuje typické těleso Kuiperova pásu. Podle nedávných pozorování to možná není jeden, ale hned dva objekty v těsné blízkosti. 

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / JHUAPL / SWRI / Carlos Hernandez

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907