Pojmenujte planetku: NASA hledá jméno pro příští cíl sondy New Horizons

10.11.2017 - Stanislav Mihulka

Prvního ledna 2019 se sonda New Horizons přiblíží k planetce 2014 MU69. Jak se bude v té době jmenovat?

Mise New Horizons - Jak asi bude vypadat přiblížení sondy New Horizons k novému cíli?
Mise New Horizons - Jak asi bude vypadat přiblížení sondy New Horizons k novému cíli?

Reklama

Na Nový rok 2019 by úspěšná americká sonda New Horizons měla proletět kolem svého dalšího cíle. Jde o planetku z Kuiperova pásu, která nese označení 2014 MU69. Nepříliš atraktivní jméno  název pochopitelně nezapadá do současné strategie otevřenosti NASA a rádi by jej proto změnili.

TIP: Příležitost, nebo zoufalý pokus? Název budoucí kolonie na Marsu je na prodej

Podobně jako u dřívějších misí se NASA obrácí na veřejnost, aby jim s výběrem jména pro planetku pomohla. Na webových stránkách Frontiers Worlds tak můžete hlasovat, zda New Horizons zamíří k „jednomu z vrcholů Kilimandžára“, proletí kolem „Thorova kladiva“, nebo zda půjde o návštěvu takříkajíc „Novoroční“. Pokud si z navrhovaných názvů nevyberete, můžete sami navrhnout vlastní pojmenování.

Cíl mise 2014 MU69

Planetka 2014 MU69 byla objevena Hubbleovým teleskopem při hledání možných cílů pro misi sondy New Horizons. Planetka 2014 MU69 se tak stala prvním vesmírným tělesem, které bylo vybráno jako cíl sondy až poté, co dotyčná sonda odstartovala.

TIP: Sonda New Horizons zná svůj příští cíl: Míří k planetce v Kuiperově pásu

Plantetka 2014 MU69 má velikost 30-45 km a Slunce oběhne jednou za 293 let. Je asi desetkrát větší než průměrná kometa a podle odborníků představuje typické těleso Kuiperova pásu. Podle nedávných pozorování to možná není jeden, ale hned dva objekty v těsné blízkosti. 

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / JHUAPL / SWRI / Carlos Hernandez

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907