Pojmenujte planetku: NASA hledá jméno pro příští cíl sondy New Horizons

10.11.2017 - Stanislav Mihulka

Prvního ledna 2019 se sonda New Horizons přiblíží k planetce 2014 MU69. Jak se bude v té době jmenovat?

Mise New Horizons - Jak asi bude vypadat přiblížení sondy New Horizons k novému cíli?
Mise New Horizons - Jak asi bude vypadat přiblížení sondy New Horizons k novému cíli?

Reklama

Na Nový rok 2019 by úspěšná americká sonda New Horizons měla proletět kolem svého dalšího cíle. Jde o planetku z Kuiperova pásu, která nese označení 2014 MU69. Nepříliš atraktivní jméno  název pochopitelně nezapadá do současné strategie otevřenosti NASA a rádi by jej proto změnili.

TIP: Příležitost, nebo zoufalý pokus? Název budoucí kolonie na Marsu je na prodej

Podobně jako u dřívějších misí se NASA obrácí na veřejnost, aby jim s výběrem jména pro planetku pomohla. Na webových stránkách Frontiers Worlds tak můžete hlasovat, zda New Horizons zamíří k „jednomu z vrcholů Kilimandžára“, proletí kolem „Thorova kladiva“, nebo zda půjde o návštěvu takříkajíc „Novoroční“. Pokud si z navrhovaných názvů nevyberete, můžete sami navrhnout vlastní pojmenování.

Cíl mise 2014 MU69

Planetka 2014 MU69 byla objevena Hubbleovým teleskopem při hledání možných cílů pro misi sondy New Horizons. Planetka 2014 MU69 se tak stala prvním vesmírným tělesem, které bylo vybráno jako cíl sondy až poté, co dotyčná sonda odstartovala.

TIP: Sonda New Horizons zná svůj příští cíl: Míří k planetce v Kuiperově pásu

Plantetka 2014 MU69 má velikost 30-45 km a Slunce oběhne jednou za 293 let. Je asi desetkrát větší než průměrná kometa a podle odborníků představuje typické těleso Kuiperova pásu. Podle nedávných pozorování to možná není jeden, ale hned dva objekty v těsné blízkosti. 

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / JHUAPL / SWRI / Carlos Hernandez

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907