Poklad stříbrných karolínských mincí může pocházet z výkupného za Paříž

Archeologové objevili u polského Biskupiece 118 stříbrných mincí. Podle vědců může jít o část ztraceného výkupného, kterým chtěl král Karel II. Holý uplatit Vikingy a ochránit tak Paříž

12.06.2021 - Stanislav Mihulka



V březnu 2021 objevil polský archeolog Luke Szczepanski se svým týmem na poli u města Biskupiec v severovýchodním Polsku celkem 118 stříbrných karolínských mincí. 117 mincí tohoto pokladu bylo vyraženo za vlády Ludvíka I. Pobožného, který vládl Franské říši v letech 814-840 a jedna mince pochází z doby vlády jeho syna Karla II. Holého, prvního krále Západofranské říše.

Je to poprvé, kdy bylo v Polsku objeveno tolik karolínských mincí. Do této doby byly v Polsku nalezeny pouze tři. Tato oblast se nachází daleko od zemí, v nichž vládli franští králové. Archeologové se domnívají, že by tyto mince mohly pocházet ze starého vikingského města a obchodního centra Truso, které se nachází na pobřeží Baltu, asi 100 kilometrů od místa nálezu.

Výkupné pro vikingskou flotilu

Pokud mají vědci pravdu, nalezené by mince mohly mít velmi zajímavý osud. Mohly by totiž být součástí obrovského výkupného, kterým byla zachráněna Paříž před vypleněním Vikingy. Podle historických záznamů totiž v roce 845 připlula po Seině k Paříži velká vikingská flotila a oblehla město.

TIP: Zlatý věk Vikingů: Poháněla seveřany touha po zlatě, nebo šlo o demonstraci síly?

Král Karel II. Holý měl tehdy útočníkům zaplatit velkolepé výkupné, více než 5 tun zlata a stříbra, aby zachránil Paříž před dobytím a vypleněním. Mince nalezené u Biskupiece by mohly být původní součástí zaplaceného výkupného. Na místě nálezu byla v té době divočina a nikde poblíž nebylo objeveno žádné osídlení. Podle archeologů je tam možné, že zde mince někdo ukryl nebo je ztratil.


Další články v sekci