Policejní zátah na výrobce drog v Myanmaru přinesl rekordní úlovek

19.05.2020 - Martin Reichman

Myanmarská policie si připsala největší úlovek drog za poslední léta – v továrně na drogy objevila miliony tablet metamfetaminu a tisíce litrů látky používané k výrobě syntetických opiátů


Reklama

Jako takzvaný „zlatý trojúhelník“ je označována oblast jihovýchodní Asie, která se rozkládá mezi hranicemi Myanmaru, Thajska a Laosu. Jde o území ovládané narkomafií a celosvětově významného producenta opia. Přírodní drogy jsou ale příliš závislé na počasí a náročné na prostor, místní narkobaroni tak místo pěstování máku postupně přecházejí na efektivnější a ve výsledku i levnější výrobu syntetických drog. Například trh s metamfetaminem se podle odhadů odborníků v této části Asie pohybuje okolo 60 miliard dolarů ročně.   

Dokládá to i čerstvý zátah myanmarské policie, během kterého zasahující policisté objevili továrnu s rekordní produkcí metamfetaminu a methylfentanylu – látky používané k výrobě účinného syntetického opioidu.

Policie na místě zajistila téměř 200 milionů tablet metamfetaminu, více než 500 kilogramů této látky v krystalické formě, tuny a tisíce litrů prekurzorů – chemikálií používaných k výrobě nelegálních drog.

TIP: Divoká prasata rozryla lesní skrýš plnou kokainu a pomohla tak odhalit drogový gang

Za zcela bezprecedentní policisté označili úlovek 3 750 litrů methylfentanylu, používaného nejčastěji k výrobě silného syntetického opioidu fentanylu. Podle Jeremyho Douglase, regionálního koordinátora Úřadu OSN pro kontrolu drog a prevenci zločinnosti (UNODC), odpovídá zajištěné množství methylfentanylu přibližně roční spotřebě heroinu v oblasti „zlatého trojúhelníku“. Kromě drog a látek k jejich výrobě policisté zadrželi také 33 lidí podezřelých z výroby nelegálních drog.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: Myanmar CCDAC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907