Policejní zátah na výrobce drog v Myanmaru přinesl rekordní úlovek

19.05.2020 - Martin Reichman

Myanmarská policie si připsala největší úlovek drog za poslední léta – v továrně na drogy objevila miliony tablet metamfetaminu a tisíce litrů látky používané k výrobě syntetických opiátů


Reklama

Jako takzvaný „zlatý trojúhelník“ je označována oblast jihovýchodní Asie, která se rozkládá mezi hranicemi Myanmaru, Thajska a Laosu. Jde o území ovládané narkomafií a celosvětově významného producenta opia. Přírodní drogy jsou ale příliš závislé na počasí a náročné na prostor, místní narkobaroni tak místo pěstování máku postupně přecházejí na efektivnější a ve výsledku i levnější výrobu syntetických drog. Například trh s metamfetaminem se podle odhadů odborníků v této části Asie pohybuje okolo 60 miliard dolarů ročně.   

Dokládá to i čerstvý zátah myanmarské policie, během kterého zasahující policisté objevili továrnu s rekordní produkcí metamfetaminu a methylfentanylu – látky používané k výrobě účinného syntetického opioidu.

Policie na místě zajistila téměř 200 milionů tablet metamfetaminu, více než 500 kilogramů této látky v krystalické formě, tuny a tisíce litrů prekurzorů – chemikálií používaných k výrobě nelegálních drog.

TIP: Divoká prasata rozryla lesní skrýš plnou kokainu a pomohla tak odhalit drogový gang

Za zcela bezprecedentní policisté označili úlovek 3 750 litrů methylfentanylu, používaného nejčastěji k výrobě silného syntetického opioidu fentanylu. Podle Jeremyho Douglase, regionálního koordinátora Úřadu OSN pro kontrolu drog a prevenci zločinnosti (UNODC), odpovídá zajištěné množství methylfentanylu přibližně roční spotřebě heroinu v oblasti „zlatého trojúhelníku“. Kromě drog a látek k jejich výrobě policisté zadrželi také 33 lidí podezřelých z výroby nelegálních drog.

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: Myanmar CCDAC

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Islandský ledovcový vulkán Grímsvötn sbírá síly k dalšímu výbuchu. Čeká se do měsíce až do roka.

Věda

Setkání s fosou tváří v tvář je velmi vzácná událost. Sledování tohoto zvláštního výtvoru evoluce zblízka je pro zoologa vrcholným zážitkem.

Příroda

Novodobé pojetí rohatého boha plodnosti a stád Velese.

Zajímavosti

Nová zjištění vědců o trpasličí planetce Ceres, přináší nové otázky. Skrývá se pod jejím povrchem slaný oceán?

Vesmír
Revue

Carevna Alexandra Fjodorovna (sedící v křesle) se svými třemi nejstaršími dcerami v úborech zdravotních sester.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907