Policejní zátah na výrobce drog v Myanmaru přinesl rekordní úlovek

19.05.2020 - Martin Reichman

Myanmarská policie si připsala největší úlovek drog za poslední léta – v továrně na drogy objevila miliony tablet metamfetaminu a tisíce litrů látky používané k výrobě syntetických opiátů


Reklama

Jako takzvaný „zlatý trojúhelník“ je označována oblast jihovýchodní Asie, která se rozkládá mezi hranicemi Myanmaru, Thajska a Laosu. Jde o území ovládané narkomafií a celosvětově významného producenta opia. Přírodní drogy jsou ale příliš závislé na počasí a náročné na prostor, místní narkobaroni tak místo pěstování máku postupně přecházejí na efektivnější a ve výsledku i levnější výrobu syntetických drog. Například trh s metamfetaminem se podle odhadů odborníků v této části Asie pohybuje okolo 60 miliard dolarů ročně.   

Dokládá to i čerstvý zátah myanmarské policie, během kterého zasahující policisté objevili továrnu s rekordní produkcí metamfetaminu a methylfentanylu – látky používané k výrobě účinného syntetického opioidu.

Policie na místě zajistila téměř 200 milionů tablet metamfetaminu, více než 500 kilogramů této látky v krystalické formě, tuny a tisíce litrů prekurzorů – chemikálií používaných k výrobě nelegálních drog.

TIP: Divoká prasata rozryla lesní skrýš plnou kokainu a pomohla tak odhalit drogový gang

Za zcela bezprecedentní policisté označili úlovek 3 750 litrů methylfentanylu, používaného nejčastěji k výrobě silného syntetického opioidu fentanylu. Podle Jeremyho Douglase, regionálního koordinátora Úřadu OSN pro kontrolu drog a prevenci zločinnosti (UNODC), odpovídá zajištěné množství methylfentanylu přibližně roční spotřebě heroinu v oblasti „zlatého trojúhelníku“. Kromě drog a látek k jejich výrobě policisté zadrželi také 33 lidí podezřelých z výroby nelegálních drog.

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: Myanmar CCDAC

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907