Pomalé, ale nepostradatelné: Tankové výsadkové lodě LST (2)

20.08.2019 - Jan Čurda

Large slowly target – velký pomalý cíl. Tak přezdívali námořníci lodím, které pomáhaly Spojencům porazit armády Osy na mnoha bojištích v Evropě, Africe i Pacifiku. Nelichotivá přezdívka vznikla ze zkratky LST – Landing ship tank, tedy tanková výsadková loď

<p>LST u pláže v Inčchonu v září 1950</p><p> </p>

LST u pláže v Inčchonu v září 1950

 


Reklama

Hitler původně neplánoval hájit před Spojenci jih Apeninského poloostrova, neboť vzhledem k jejich jasné převaze na moři se dalo očekávat, že se snadno vylodí v německém týlu. Vůdce ale změnil názor poté, co se maršálovi Albertu Kesselringovi podařilo vybudovat pevnou obranu kolem prostoru vylodění Spojenců u Salerna a 80 km severně od Neapole takzvanou Gustavovu linii přes celou šířku poloostrova.

Předchozí část: Pomalé, ale nepostradatelné: Tankové výsadkové lodě LST (1)

Její součástí byl i klášter Monte Cassino, kde se Němci opevnili a odolávali útokům Spojenců. Ti proto začali uvažovat o vylodění na pobřeží Tyrhénského moře severně od frontové linie, aby přerušili zásobování protivníkových vojsk u Monte Cassina, případně donutili nepřítele ustoupit. Problémem bylo, že pro takovou operaci muselo být použito více než 60 výsadkových tankových lodí, které ale už čekaly v Anglii připraveny pro plánovanou invazi do Francie. 

Churchillovy sny

Nově jmenovaný nejvyšší spojenecký velitel generál Eisenhower, jehož prioritou bylo vylodění v Normandii, se domníval, že výsadek v týlu Gustavovy linie může uspět a lodě LST se budou moci vrátit do britských přístavů dostatečně včas před invazí do Francie. Požádal proto Kombinovaný výbor náčelníků štábů, aby ponechal ve Středomoří 56 britských a 12 amerických LST do 15. ledna 1944. S jejich pomocí se měla vylodit jedna divize u Anzia a spolu s průlomem vojsk u Monte Cassina rozbít Kesselringovu obranu. 

Plán měl jen jepičí život, neboť se ukázalo, že průlom u Monte Cassina nebude vůbec snadnou záležitostí, a  tak byla tato myšlenka byla odložena. Už v prosinci 1943 ji ale oživil Winston Churchill, který na konferenci v Teheránu prosazoval rozšíření operací ve Středomoří, a dokonce si představoval, že v případě velkého úspěchu v Itálii nebude invaze do Francie potřeba. Churchill nakonec prosadil, aby se vylodění u Anzia odehrálo už před koncem ledna 1944. Britský premiér se domníval, že úspěšné vylodění bude mít za následek rychlé dobytí Říma. 

Nový cíl

Pro zajištění úspěchu proto došlo k rozšíření invazních sil z jedné divize na dvě. To ovšem znamenalo udržet LST ve Středomoří delší dobu, a ještě jejich počet zde zvýšit. Churchill to neviděl jako vážný problém. Britský ministerský předseda se jako obvykle příliš nezdržoval zdlouhavými úvahami o logistických detailech. Poznamenal jen, že posádky vyloďovacích lodí jsou zkušenými veterány, kteří prošli vyloděním na Sicílii a u Salerna a nepotřebují tedy tak dlouhý výcvik, jako nové posádky LST připlouvající z Ameriky. Proto také trval na tom, že 68 lodí nutných pro invazi u Anzia může ve Středomoří zůstat do 15. února 1944 a ještě jim zbude dost času vrátit se do Anglie před operací Overlord.

Kritickým bodem bylo načasování: vylodění u Anzia, pojmenované operace Shingle, se plánovalo na 20. ledna a už o tři týdny později měly LST odplouvat do Anglie. To by stačilo v případě, že by se Kesselring zachoval tak, jak Churchill předpokládal. Britský premiér byl přesvědčen, že bitva u Anzia bude vítězně vybojována zhruba za týden, tento názor ale nesdílela řada velitelů. Generálplukovník Harold Alexander, zástupce vrchního velitele spojeneckých vojsk v Itálii, Churchillovi napsal, že by bylo nezodpovědné nechat vylodivší se divize bez podpory z moře a trval na tom, aby na místě zůstalo nejméně 14 LST pro jejich zásobování.

Operace Shingle 

Vylodění začalo ráno 22. ledna a vše vypadalo zpočátku slibně – Spojenci nenarazili na výrazný odpor a vylodili se na širokém pásu pobřeží. Během prvního dne přivezly výsadkové lodě 36 000 mužů a 3 200 vozidel, přičemž ztráty činily pouhých 13 padlých a 97 zraněných. Pak se ale velitel operace americký generálmajor John P. Lucas dopustil zásadní chyby.

TIP: Vylodění na pláži Juno: Úspěch javorových listů

Místo toho, aby postupoval dál do vnitrozemí, soustředil se na zajišťování předmostí a neodhodlal se k úderu na protivníka, který tak získal čas se zkonsolidovat a přisunout posily. Na konci ledna podnikli Němci protiútok ve snaze smést nepřítele do moře, ale Spojenci se udrželi – především díky neustávajícímu zásobování prostřednictvím lodí LST. Každý den vyplouvaly z Neapole desítky lodí a přivážely k Anziu nákladní auta naložená municí, potravinami a dalším materiálem a také tanky. 

Dokončení v pátek 23. srpna

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907