Pomůže životnímu prostředí geneticky upravená barevná bavlna?

17.08.2020 - Stanislav Mihulka

Genetici upravili geny bavlníku a podařilo se jim získat různobarevnou bavlnu


Reklama

Barvení látek si vybírá značnou daň na lidském zdraví i na životním prostředí. Do vod se při něm leckdy dostává toxický koktejl chemikálií. Australští genetici vymysleli nový trik, díky němuž by se bylo možné do značné míry vyhnout barvení bavlny. To by v budoucnu mohlo podstatně snížit zátěž, kterou tento výrobní proces přináší.

Colleen MacMillan a její spolupracovníci využili technologii editování, tedy přepisu genů a změnili s její pomocí barvu vláken, jaká narostou na rostlinách bavlníku. Prozatím jim vlákna bavlny vyrostla jen v rámci experimentu na Petriho miskách, i tak jde ale o zajímavý úspěch. Jejich cílem je vytvoření nových odrůd bavlníku, z nichž bude možné získat bavlnu v rozmanitých barvách. 

TIP: Biotechnologové se chystají vyčarovat rajčata s pálivými látkami chilli papriček

Podle MacMillanové by barevná bavlna mohla změnit celý textilní průmysl. První výsledky vypadají slibně. Editováním vybraných genů se vědcům podařilo vytvořit bavlněná vlákna ve velmi pěkných barvách – od krásně jasně žluté, přes zlatooranžovou a tmavě purpurovou, až po černou. Přitom právě oblíbená černá barviva bývají pro životní prostředí velmi škodlivá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907