Pomůže životnímu prostředí geneticky upravená barevná bavlna?

17.08.2020 - Stanislav Mihulka

Genetici upravili geny bavlníku a podařilo se jim získat různobarevnou bavlnu


Reklama

Barvení látek si vybírá značnou daň na lidském zdraví i na životním prostředí. Do vod se při něm leckdy dostává toxický koktejl chemikálií. Australští genetici vymysleli nový trik, díky němuž by se bylo možné do značné míry vyhnout barvení bavlny. To by v budoucnu mohlo podstatně snížit zátěž, kterou tento výrobní proces přináší.

Colleen MacMillan a její spolupracovníci využili technologii editování, tedy přepisu genů a změnili s její pomocí barvu vláken, jaká narostou na rostlinách bavlníku. Prozatím jim vlákna bavlny vyrostla jen v rámci experimentu na Petriho miskách, i tak jde ale o zajímavý úspěch. Jejich cílem je vytvoření nových odrůd bavlníku, z nichž bude možné získat bavlnu v rozmanitých barvách. 

TIP: Biotechnologové se chystají vyčarovat rajčata s pálivými látkami chilli papriček

Podle MacMillanové by barevná bavlna mohla změnit celý textilní průmysl. První výsledky vypadají slibně. Editováním vybraných genů se vědcům podařilo vytvořit bavlněná vlákna ve velmi pěkných barvách – od krásně jasně žluté, přes zlatooranžovou a tmavě purpurovou, až po černou. Přitom právě oblíbená černá barviva bývají pro životní prostředí velmi škodlivá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907