Poněkud dunivější revolver: Jihoafrický granátomet Milkor MGL

K použití pěchotních granátometů došlo poprvé v rusko-japonské válce roku 1905. Ovšem zatímco první typy explozivních projektilů se vystřelovaly z hlavní standardních pušek pomocí slepých nábojů, moderní granátomety již používají speciální munici. Objevil se i jihoafrický typ Milkor MGL – něco jako obří revolver

03.07.2018 - Jiří Vojáček



Lehký 40mm granátomet Milkor MGL (Multiple Grenade Launcher) se od klasických zbraní své kategorie odlišuje otočným šestiranným zásobníkem, v němž lze po úpravě používat i 37mm nebo 38mm munici. Systém umožňuje po vystřílení všech šesti ran zásobník sklopit, teprve potom lze doplnit další náboje. Koncept, vyvinutý jihoafrickou společností Milkor Ltd, podrobila tamní armáda v roce 1981 zkouškám, a protože v něm rozpoznala jednoduchý a výkonný prostředek palebné podpory na krátké vzdálenosti, podpořila jeho další vývoj pod označením Y2. Zavedení do výzbroje schválilo velení v roce 1983 a granátomet se tak postupem let rozšířil do dalších více než 50 zemí světa v mnoha variantách od několika výrobců. Do současnosti vzniklo přes 50 000 kusů.

Tak trochu větší „bubínkáč“

Vrhač granátů se skládá z ocelové drážkované hlavně, pažby se spouštěcím mechanismem, otočného válce pro náboje a mířidel. K pevnému úchytu slouží standardní pistolová pažbička, přičemž během střelby se dá zbraň kdykoli znovu zajistit, aby například nedošlo k výstřelu při upuštění na zem. Před znovunabitím se musí vysunout čep osy válce a „vylomit“ celý zásobník do strany. Aby se dalo nabíjet pouze jednou rukou, střelec může granátomet stále držet za pažbičku a munici vsouvat do revolverového zásobníku shora.

Otáčení válce s municí při přebíjení se děje manuálně – operátor vsune prsty do šachet zásobníku a otáčí je prostým tlakem. Celý válec se nedá ze zbraně vyjmout, proto se musí náboje zasunovat do komor po jednom. Po naplnění zásobníku lze celý systém znovu otočit do osy zbraně, zaaretovat jej a pokračovat ve střelbě. Při výstřelu opustí projektil hlaveň a zároveň síla výmetné náplně odblokuje zásobník a umožní tak pružině otočit zásobníkem, dokud není ke spouštěcímu mechanismu otočena další komora s nábojem. Ihned poté se dá vypálit další náboj.

Pokud by se zbraň zasekla, lze ji kdykoli znovu natáhnout a pokračovat v palbě. Projektily zahrnují tříštivotrhavé, kumulativní, osvětlovací, zápalné a řadu dalších včetně kombinovaného účinku. Standardním zaměřovačem granátometů řady Milkor ve variantě Y2, v níž ho zavedla jihoafrická armáda, se stal systém Armson s kolimátorem – střelec může díky němu mířit s oběma očima otevřenýma a sledovat i prostor kolem cíle. Zaměřovač usnadňuje střelci odhad vzdálenosti k cíli značkou, která velikostí představuje lidskou postavu na vzdálenost 200 m. Rozdělení na dílky, představující 25 m a možnost nočního osvětlení záměrného bodu zvyšuje pravděpodobnost úspěšné střelby. Ke každé vyrobené zbrani výrobce přibaluje ramenní popruh, sadu na čištění a uživatelskou příručku. 

Dlouholetý držák

Zejména v posledních letech se milkory dočkaly řady modernizací. Po více než 12 letech výroby a intenzivního používání po celém světě se začalo jevit, že po odstranění některých zjištěných závad a nedokonalostí původní konstrukce by zbraň mohla sloužit ještě řadu let. Důvod pro zachování této jedinečné konstrukce spočíval v jednoduchém použití a snadné údržbě. První modernizovaná varianta, známá jako MGL Mk 1, přišla na trh v roce 1996, přičemž na variantu Mk 1 lze snadno upravit všechny dříve vyrobené kusy.

Některé součásti granátometu – jako třeba ocelovou hlaveň – lze libovolně měnit jen s minimem speciálních nástrojů. Další dvě nové varianty výrobce představil už v roce 2004. První, Mk 1S, se od původního typu liší nahrazením některých hliníkových částí ocelovými, které zajistí zbrani delší životnost při nepřetržité palbě. Tato varianta zároveň poprvé umožnila osadit zbraň novými zaměřovači a dalším vybavením díky použití lišt Picatinny.

Milkor MGL (Y2)

  • VÝROBCE: Jižní Afrika
  • VE SLUŽBĚ: 1983–dosud
  • HMOTNOST: 5,3 kg
  • DÉLKA: 778 mm, se sklopenou opěrkou 565 mm
  • DÉLKA HLAVNĚ: 300 mm
  • TYPY NÁBOJŮ: Granáty ráže 40 × 46 mm nebo 40 × 51 mm s různým účinkem
  • RYCHLOST STŘELBY: 18–21 ran/min
  • POČÁTEČNÍ RYCHL. STŘELY: 76 m/s
  • ÚČINNÝ DOSTŘEL: 375 m, se speciální municí 800 m
  • ZÁSOBOVÁNÍ MUNICÍ: 6ranný otočný revolverový válec

Eliminovat půl fotbaláku

Zároveň dostal Mk 1S místo původního složitého zaměřovače standardní dílcový. Druhá modernizovaná varianta Mk 1L má proti 1S navíc delší revolverový zásobník, přizpůsobený pro použití nesmrtící munice – především projektilů se slzným plynem, dýmových, osvětlovacích či plastických střel. Díky této variantě se granátomety Milkor ve velkých počtech objevily u nearmádních ozbrojených složek.

Protože u policejních a paramilitárních variant granátometu odbyt milkorů rapidně vzrostl, následovala již v roce 2006 další varianta MAR (Multiple Anti-Riot), která umožňuje střílet další varianty nesmrtících projektilů v menších rážích – 37 a 38 mm. V roce 2012 vznikla verze Milkor SuperSix MRGL (Multi-range Grenade Launcher). Zaměřila se zejména na snížení zpětného rázu zbraně, novou optiku a celkové zesílení konstrukce.

SuperSix umožňuje použít několik různých variant munice střední a nízké letové rychlosti, což dává obsluze možnost postřelovat rozdílné typy cílů kvůli změně balistické křivky. Dostřel těmito verzemi činí 800–1 200 m. Všechny náboje také mohou opustit zásobník do tří vteřin a díky této funkci lze v krátkém okamžiku zasáhnout cíle zhruba na ploše poloviny fotbalového hřiště.

U amerických mariňáků

Na svou dobu pozoruhodná konstrukce zaujala ve Spojených státech, kde ji společnost Milkor USA Inc začala vyrábět v licenci – donedávna produkovala varianty Mk 1S pod označením MGL-105 a Mk 1L jako MGL-140 (číslo odkazuje na délku nábojové komory v mm). Americký výrobce se postaral o zřejmě nejznámější nákup tohoto typu granátometů, když v roce 2005 dodal americké námořní pěchotě 200 typů MGL-140 (zařazené do výzbroje pod označením M32).

TIP: Pancéřovka Carl Gustav: Univerzální bezzákluzová zbraň

Během testů v roce 2006 je námořní pěchota osadila zaměřovacím systémem pro noční vidění M2A1. Výroba MGL-105 a MGL-140 skončila v roce 2014, oba typy nahradila verze M32A1 s hlavní kratší o 25 %. Došlo k zesílení některých částí zbraní, a tak zůstala její hmotnost na původní hodnotě. Důvodem zesílení byl požadavek velení speciálních sil na možnost používat u zbraně náboje se silnější výmetnou náplní. M32A1 tak vstoupil do výzbroje rovněž ve variantě Mk 14 Mod 0, kterou nyní používají americké speciální jednotky. 

  • Zdroj textu

    Zbraně

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci