Portugalský rekordman: Nejdelší visutý most přivítal první návštěvníky

04.05.2021 - Martin Reichman


Reklama

V Portugalsku byla pro veřejnost otevřená lávka 516 Arouca, která se může pyšnit titulem nejdelší visuté lávky (tedy mostu určeného pro pěší) na světě. Jméno lávky je odvozené od místa, kde se nachází – města Arouca a své délky – 516 metrů. Lávka se vine ve výšce 175 metrů nad řekou Paiva a vstup je pro návštěvníky zpoplatněn mýtným ve výši 12 euro (300 korun), místní zaplatí pouze pět eur (asi 130 korun). 

Portugalská stavba (alespoň pokud jde o celkovou délku) překonala dosavadního rekordmana – švýcarskou lávku Charlese Kuonena, která na délku měří 494 metry. Dlouhé visuté lávky jsou k vidění také v sousedním Německu – od roku 2017 zde v pohoří Harz funguje 483 metry dlouhá lávka TitanRT a v pohoří Hunsrück lávka Geierlay, která na délku měří úctyhodných 360 metrů a od země ji dělí stometrová hloubka.

TIP: Turecko staví nejdelší visutý most na světě: Má spojit Evropu a Asii

Nejvýše položená visutá lávka se pak nachází v Číně. Stavba, která se klene ve výšce 300 metrů nad kaňonem Čang-ťia-ťie, ale není nic pro slabé povahy: chodník mostu totiž tvoří skleněné desky. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907