Portugalský rekordman: Nejdelší visutý most přivítal první návštěvníky

04.05.2021 - Martin ReichmanV Portugalsku byla pro veřejnost otevřená lávka 516 Arouca, která se může pyšnit titulem nejdelší visuté lávky (tedy mostu určeného pro pěší) na světě. Jméno lávky je odvozené od místa, kde se nachází – města Arouca a své délky – 516 metrů. Lávka se vine ve výšce 175 metrů nad řekou Paiva a vstup je pro návštěvníky zpoplatněn mýtným ve výši 12 euro (300 korun), místní zaplatí pouze pět eur (asi 130 korun). 

Portugalská stavba (alespoň pokud jde o celkovou délku) překonala dosavadního rekordmana – švýcarskou lávku Charlese Kuonena, která na délku měří 494 metry. Dlouhé visuté lávky jsou k vidění také v sousedním Německu – od roku 2017 zde v pohoří Harz funguje 483 metry dlouhá lávka TitanRT a v pohoří Hunsrück lávka Geierlay, která na délku měří úctyhodných 360 metrů a od země ji dělí stometrová hloubka.

TIP: Turecko staví nejdelší visutý most na světě: Má spojit Evropu a Asii

Nejvýše položená visutá lávka se pak nachází v Číně. Stavba, která se klene ve výšce 300 metrů nad kaňonem Čang-ťia-ťie, ale není nic pro slabé povahy: chodník mostu totiž tvoří skleněné desky. 


Další články v sekci