Turecko staví nejdelší visutý most na světě: Má spojit Evropu a Asii

Turecko buduje spojnici mezi Evropou a Asií. Nový most, který má být nejdelším svého druhu, je plný národní symboliky

22.02.2020 - Martin ReichmanTurecko staví nejdelší visutý most na světě. Budovaný Most Çanakkale 1915 má přes průliv Dardanely spojit evropskou a asijskou část Turecka. Rozpětí dvojice hlavních věží měří 2 023 metry což odkazuje na rok dokončení – hotovo má být právě v roce 2023 – u příležitosti 100 let vzniku samostatného Turecka. Po svém dokončení se s celkovou délkou 3 563 metrů stane nejdelším visutým mostem na světě (dosavadní prvenství v toto směru paří japonskému mostu Akaši-Kaikjó s rozpětím 1 991 metrů) a zároveň bude i čtvrtým nejvyšším mostem na světě. 

Stavba je plná dvojznačností a národní symboliky – červenobílá barva 318 metrů vysokých mostních věží má odkazovat na turecké národní barvy, a i název mostu má skrytý význam. Číslovka 1915 připomíná památnou námořní bitvu v Gallipoli, která se odehrála právě v roce 1915, a v níž Turecko slavně zvítězilo nad Británií a jejími tehdejšími spojenci.

TIP: Nekonečné klenby: 7 nejdelších mostů světa

Celý projekt, který je dílem jihokorejského a tureckého konsorcia, počítá s náklady ve výši 2,8 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 64 miliard korun), je součástí důležité spojnice mezi Asií a Evropou. Turecká vláda si od něj slibuje lepší podporu hospodářského rozvoje v této oblasti a větší příliv turistů. Po dokončení mostu má stavební konsorcium spravovat a provozovat most po dobu 16 let a dvou měsíců, poté má být předán turecké vládě. Vedle rekordních rozměrů představují pro stavitele hlavní výzvu místní geotechnické podmínky, neboť most se nachází v seizmicky aktivním regionu.


Další články v sekci