Turecko staví nejdelší visutý most na světě: Má spojit Evropu a Asii

22.02.2020 - Martin Reichman

Turecko buduje spojnici mezi Evropou a Asií. Nový most, který má být nejdelším svého druhu, je plný národní symboliky

<p>Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.</p>

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.


Reklama

Turecko staví nejdelší visutý most na světě. Budovaný Most Çanakkale 1915 má přes průliv Dardanely spojit evropskou a asijskou část Turecka. Rozpětí dvojice hlavních věží měří 2 023 metry což odkazuje na rok dokončení – hotovo má být právě v roce 2023 – u příležitosti 100 let vzniku samostatného Turecka. Po svém dokončení se s celkovou délkou 3 563 metrů stane nejdelším visutým mostem na světě (dosavadní prvenství v toto směru paří japonskému mostu Akaši-Kaikjó s rozpětím 1 991 metrů) a zároveň bude i čtvrtým nejvyšším mostem na světě. 

Stavba je plná dvojznačností a národní symboliky – červenobílá barva 318 metrů vysokých mostních věží má odkazovat na turecké národní barvy, a i název mostu má skrytý význam. Číslovka 1915 připomíná památnou námořní bitvu v Gallipoli, která se odehrála právě v roce 1915, a v níž Turecko slavně zvítězilo nad Británií a jejími tehdejšími spojenci.

TIP: Nekonečné klenby: 7 nejdelších mostů světa

Celý projekt, který je dílem jihokorejského a tureckého konsorcia, počítá s náklady ve výši 2,8 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 64 miliard korun), je součástí důležité spojnice mezi Asií a Evropou. Turecká vláda si od něj slibuje lepší podporu hospodářského rozvoje v této oblasti a větší příliv turistů. Po dokončení mostu má stavební konsorcium spravovat a provozovat most po dobu 16 let a dvou měsíců, poté má být předán turecké vládě. Vedle rekordních rozměrů představují pro stavitele hlavní výzvu místní geotechnické podmínky, neboť most se nachází v seizmicky aktivním regionu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Postavena z ropy 

Dubaj | rozloha: 35 km² | Spojené arabské emiráty
populace 1950: 21 000 obyvatel | populace 2020: 2 921 000 obyvatel

Historie Dubaje sahá do 18. století, kdy šlo o drobnou rybářskou osadu. Poloha na břehu Perského zálivu z ní však časem udělala vyhledávaný přístav a místo, kde se obchodovalo mimo jiné se zlatem. Ani v roce 1950 však Dubaj ještě zdaleka nepřipomínala dnešní metropoli – žilo tam pouhých 21 tisíc lidí. O 16 let později se nicméně v teritoriálních vodách města podařilo objevit ropu a vypukl boom: Jen mezi léty 1968 a 1975 se tamní populace rozrostla o 300 % a trend se nezastavoval. Na přelomu milénia tak již Dubajští osídlovali také uměle vytvořené ostrovy. 

Zajímavosti
Vesmír

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.

Věda

Kramářské písně líčily krvavé mordy i příběhy o děsivých netvorech.

Historie

Tento poškozený de Havilland Sea Venom od Royal Navy právě přistál na palubě HMS Eagle.

Válka

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907