Turecko staví nejdelší visutý most na světě: Má spojit Evropu a Asii

22.02.2020 - Martin Reichman

Turecko buduje spojnici mezi Evropou a Asií. Nový most, který má být nejdelším svého druhu, je plný národní symboliky

<p>Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.</p>

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.


Reklama

Turecko staví nejdelší visutý most na světě. Budovaný Most Çanakkale 1915 má přes průliv Dardanely spojit evropskou a asijskou část Turecka. Rozpětí dvojice hlavních věží měří 2 023 metry což odkazuje na rok dokončení – hotovo má být právě v roce 2023 – u příležitosti 100 let vzniku samostatného Turecka. Po svém dokončení se s celkovou délkou 3 563 metrů stane nejdelším visutým mostem na světě (dosavadní prvenství v toto směru paří japonskému mostu Akaši-Kaikjó s rozpětím 1 991 metrů) a zároveň bude i čtvrtým nejvyšším mostem na světě. 

Stavba je plná dvojznačností a národní symboliky – červenobílá barva 318 metrů vysokých mostních věží má odkazovat na turecké národní barvy, a i název mostu má skrytý význam. Číslovka 1915 připomíná památnou námořní bitvu v Gallipoli, která se odehrála právě v roce 1915, a v níž Turecko slavně zvítězilo nad Británií a jejími tehdejšími spojenci.

TIP: Nekonečné klenby: 7 nejdelších mostů světa

Celý projekt, který je dílem jihokorejského a tureckého konsorcia, počítá s náklady ve výši 2,8 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 64 miliard korun), je součástí důležité spojnice mezi Asií a Evropou. Turecká vláda si od něj slibuje lepší podporu hospodářského rozvoje v této oblasti a větší příliv turistů. Po dokončení mostu má stavební konsorcium spravovat a provozovat most po dobu 16 let a dvou měsíců, poté má být předán turecké vládě. Vedle rekordních rozměrů představují pro stavitele hlavní výzvu místní geotechnické podmínky, neboť most se nachází v seizmicky aktivním regionu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907