Reklama


Poslední německý císař odchází: Pohřeb Viléma II. Pruského

09.11.2018 - Redakce Válka Revue


Reklama

Přesně před 100 lety abdikoval poslední německý císař Vilém II. Panovník, jenž byl podle některých přímo odpovědný za vypuknutí první světové války. Situace, již na konci 19. století předvídal Otto von Bismarck, nastala a Vilém se odebral do Nizozemska, které mu nabídlo exil a dokonce jej odmítlo vydat, když jej chtěli diplomaté ve Versailles postavit před soud. Otázka dalších osudů bývalého císaře však rozdělila představitele Dohody natolik, že se na něj takřka zapomnělo. Vilém strávil zbytek života v rezidenci Hius Doorn, odkud také poslal na jaře 1940 gratulaci Adolfu Hitlerovi k úspěchům Wehrmachtu.

TIP: Královští příbuzní Vilém, Jiří a Alexandra: Nepřátelé na život a na smrt

Poté, co 4. června 1941 zemřel ve svém exilu ve věku 82 let, nacisté mu uspořádali vojenský pohřeb, na nějž se sjela celá řada evropských šlechticů, císařské generality i špiček třetí říše včetně samotného vůdce. Na videu je jasně vidět například maršál August von Mackensen ve své typické husarské čepici. Čestná stráž Wehrmachtu i Kriegsmarine doprovodila bývalého císaře ke kryptě v Doornu k poslednímu odpočinku, přestože si Hitler přál uložit Vilémovy ostatky v Berlíně.

  • Zdroj textu:

    Redakce Válka REVUE

  • Zdroj fotografií: Bruno Heinrich Strassberger

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Je libo býčí penis?

„O tom, zda považujeme konkrétní jídlo za pochoutku, nebo za nepoživatelnou nechutnost nerozhoduje jeho chuť, ale kulturní prostředí, z něhož pocházíme“, říká Dr. Samuel West – zakladatel muzea nejnechutnějších jídel ze švédského Malmö.

Revue

Kočičí mumie v egyptské Sakkáře

Věda

Inzeráty zprvu většinou psali muži, pro ženu by podobná praxe byla dehonestující

Historie

Dohromady už letos v Kalifornii shořelo území o rozloze větší, než mají Belgie a Lucembursko dohromady.

Zajímavosti

Zdálky jsem na skalnatém pahorku zahlédl dva mladé kozorožce při hledání potravy. Vydal jsem se za nimi a obcházel kopeček po vrstevnici pořád dokola. Po kozorožcích ani vidu ani slechu. Konečně mě napadlo podívat se taky vzhůru a zjistil jsem, že kozorožec chodil celou dobu po vrstevnici asi tři metry nade mnou a zřejmě se královsky bavil

Příroda

Potulná planeta ve vesmíru

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907