Poslední pouť USS Ranger: Pohled dronem na vyřazeného obra

02.02.2016 - Redakce Tajemství vesmíru

Podívejte se na úžasné záběry z poslední plavby americké letadlové lodi USS Ranger na sešrotování


Reklama

USS Ranger, v americkém námořnictvu už sedmá loď tohoto jména, byla třetí jednotku třídy Forrestal a sloužíla v U.S. Navy v letech 1957–1993. Prakticky celou svou službu strávila v Pacifiku, zejména za vietnamské války. Loď s výtlakem více jak 82 000 t mohla nést až 90 letounů.

Za svou bohatou kariéru zvládla nejen bojové operace, ale objevila se i na filmových plátnech ve filmech jako Star Trek IV: Cesta domů či megahit Top Gun.

Po jejím vyřazení ze služby v roce 1993 bylo až v roce 2012 rozhodnuto o sešrotování tohoto kolosu. Podle smlouvy z prosince 2012 zaplatila U.S. Navy za sešrotování jeden cent firmě International Shipbreaking v Brownswille. Tak bylo rozhodnuto o poslední pouti legendárního plavidla. Loď na své cestě do šrotu ze západního na východní pobřeží USA musela objet celou Jižní Ameriku, protože 82,3 m široká letadlová loď byla příliš velká pro proplutí Panamským průplavem.

Tuto cestu USS Ranger nastoupila 5. března 2015 a dron s kamerou natáčející tyto záběry byl posledním strojem, který měl tu čest vzlétnout z její paluby.

Reklama

  • Zdroj textu:

    youtube.com

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907