Poslední večeře: Paleontologové objevili druhohorního krokodýla s dinosaurem v žaludku

18.02.2022 - Stanislav Mihulka

Paleontologové objevili v Austrálii výjimečnou fosilii pravěkého krokodýla, který těsně před svou smrtí pozřel dinosaura. Jeho zbytky se nacházely v žaludku plaza.

<p>Nově objevený krokodýl <em>Confractosuchus sauroktonos</em> těsně před smrtí slupnul malého ornitopodního dinosaura.</p>

Nově objevený krokodýl Confractosuchus sauroktonos těsně před smrtí slupnul malého ornitopodního dinosaura.


Reklama

V roce 2011 skupina paleontologů a dobrovolníků prováděla vykopávky v australském Queenslandu. Badatelé zde pátrali po kostech sauropodů,  zpočátku nenarazili na nic zajímavého, paleontolog Matt White a jeho kolegové ale kopali dál. V době, kdy už se chtěli s nepořízenou přesunout jinam, se na ně usmálo štěstí. Narazili na kus horniny, ze které se posléze vyklubala fosilie krokodýla. Šlo o doposud neznámý druh, který později dostal jméno Confractosuchus sauroktonos („rozlámaný zabiják dinosaurů“).

Poslední krokodýlí večeře

První část jeho jména krokodýla, který podle vědců žil před 93 miliony let, odkazuje na poškození, které fosilie utrpěla během vykopávek. Druhá část se týká velmi zajímavého nálezu, který je součástí objevené fosilie. Vědci totiž zjistili, že těsně před smrtí sežral Confractosuchus sauroktonos dinosaura a jeho pozůstatky se podařilo nalézt v útrobách krokodýla.

Nešlo ale o žádný souboj titánů – druhohorní krokodýl Confractosuchus sauroktonos nebyl nikterak velký, a to ani ve srovnání s dnešními krokodýly. Na délku podle badatelů měřil jen okolo 2,5 metru. Pozřený dinosaurus byl velký zhruba jako slepice a⁠ vážil necelé dva kilogramy. Tento dinosaurus patřil mezi ornitopody, tedy ještěry vzhledem blízké moderním ptákům. K jakému druhu ale patřil se (vzhledem k míře poškození nalezené fosilie) vědcům určit nepodařilo. 

Jasné nejsou ani okolnosti skonu krokodýla. Vzhledem k tomu, že se u něj nepodařilo nalézt ocas, který podle vědců představuje nejchutnější část krokodýlího těla, je možné, že se krátce po spořádání svačinky stal obětí jiného predátora.

TIP: Drama vepsané do kosti: Pozemního lenochoda smrtelně zranil obří kajman

Moderní krokodýli jsou známí tím, že jsou schopní sežrat prakticky cokoliv. Paleontologové předpokládali, že stejnou schopností disponovali také jejich pravěcí předkové, kteří se dinosaury mohli živit pravidelně. Jenže k tomu až doposud chyběly důkazy: zatím se totiž podařilo najít jen dva pravěké krokodýly s nějak identifikovatelným obsahem žaludku. Ani v jednom případě nešlo o dinosaura. Fosilie z Queenslandu tak přináší nejen nový rod a druh krokodýla z období křídy, ukazuje také, že se dávní krokodýli opravdu živili dinosaury.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907