Postrach anglických výtržníků: Byl založen Scotland Yard

- Redakce 100+1 historie

29 . 9 . 1829

Reklama

Řekne-li se Scotland Yard, většina z nás si představí zamlžené podvečerní londýnské ulice ozářené světlem plynových lamp, po nichž v tvídových trenčkotech kráčejí obávaní strážci zákona. Realita je však o něco prozaičtější. Oprostíme-li se od fantastického popisu Arthura Conana Doyla, vyvstane před námi zcela obyčejné britské velitelství Metropolitní policie, které bylo založeno dne 29. září roku 1829. Od té doby má za sebou instituce mnoho úspěchů i nezdarů, mezi něž patří například hon na masového vraha Jacka Rozparovače. Přes nasazení velkého týmu policistů nebyl bestiální psychopat nikdy dopaden. 

Po založení londýnské policie stanuli v jejím čele plukovník Charles Rowan a Richard Mayne, kteří obývali dům na Whitehall Place. Legenda vyprávěla, že se v blízkosti měla nacházet půda, na níž si skotští králové chtěli vystavět svou rezidenci. Přestože stavba zůstala pouze na papíře, jméno Scotland Yard se promítlo do nové policejní instituce. 

TIP: Jak vyzrát na zločince: Tyto metody znamenaly revoluci v kriminalistice

Během let a především s příchodem nového století se řady ochránců pořádku neustále rozšiřovaly. Záhy již nestačila stará budova a celý komplex se rozmnožil o další stavby. Přestože název Scotland Yard původně pokrýval jen velitelství, dnes je synonymem pro celou londýnskou policejní složku. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907