Potvrzení legendy: Velká potopa z čínských mýtů se doopravdy odehrála

05.08.2016 - Stanislav Mihulka

Archeologické nálezy v okolí Žluté řeky potvrzují existenci jedné z největších potop za posledních 10 tisíc let


Reklama

Podle legend zhruba před 4 tisíci lety v Číně, na březích Žluté řeky, vládla mýtická dynastie Sia. Dynastii zmiňují nějaké mladší texty, přesvědčivé archeologické nálezy, které by potvrzovaly její existenci, ale neexistují.

Dynastie Sia získala nesmrtelnost hlavně kvůli legendě o Velké potopě. Je to příběh o tom, jak oblast kolem Žluté řeky málem zničila velká voda. Situaci ale zachránil legendární Jü Velký, který se měl stát vládcem a zakladatelem dynastie Sia.

Mnoho odborníků si doposud myslelo, že Velká potopa je pouhou fikcí. Nová vědecká studie ale přichází s překvapivým zjištěním, že se tato potopa prakticky jistě odehrála, právě v té době, jak udávají legendy. Potvrzuje to radiokarbonové datování koster lidí, kteří při této kolosální katastrofě zahynuli.

TIP: Extrémní násilí z neolitu: Vědci objevili masový hrob oběti dávného masakru

Podle mezinárodního týmu odborníků šlo o jednu z největších potop, jaké se na planetě Zemi odehrály od konce nejmladší doby ledové. Záplava tehdy zřejmě zničila lidská sídla vzdálená až 2 tisíce kilometrů proti proudu Žluté řeky.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science

  • Zdroj fotografií: Cai Linhai

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlaté šperky pocházejí z hrobů od trojlodní baziliky na Mikulčickém hradišti a patří k nejkrásnějším výrobkům z dílen velkomoravských šperkařů. Zleva: hrozníčkové náušnice (2,6 cm); sloupečková náušnice s granulovaným sloupkem (2,6 cm); košíčková náušnice spletená z filigránního drátku (asi 3,5 cm); dvouplášťové gombíky (2,6 cm). 

Historie

Sluneční erupce 29. listopadu 2020 je patrná v levé části snímku

Věda

McCandless na Aljašce pořídil řadu snímků, mnoho z nich na samospoušť. Tato póza před autobusem 142 je zřejmě nejznámější.

Zajímavosti
Věda
Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907