Potvrzeno: Komety jsou skutečně pozůstatky rané Sluneční soustavy

03.08.2016 - Stanislav Mihulka

Výzkum komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko sondou Rosetta potvrdil, že komety vznikly postupným nabalováním hmoty v nejstarších dobách Sluneční soustavy


Reklama

Pro naše pochopení vzniku života je klíčové porozumět vzniku a vývoji Sluneční soustavy. V této souvislosti jsou velice důležité komety. Astronomové nebo přinejmenším část z nich, si doposud nebyli jistí, zda jsou komety skutečně pozůstatky nejstarší fáze Sluneční soustavy, nebo zda nejde o úlomky, které vznikly až v pozdějších srážkách těles Sluneční soustavy.

Teď už jsou si ale vědci mnohem jistější, že komety pocházejí z dob vzniku Sluneční soustavy. Když totiž analyzovali data evropské sondy Rosetta, tak se ukázalo, že jádro komety Čurjumov-Gerasimenko je velmi porézní, tedy plné dutin. To rozhodně neodpovídá našim představám o tom, jak by měly komety vypadat, kdyby vznikly ve vesmírných srážkách.

TIP: Kometa Čurjumov-Gerasimenko bouří: Od perihelu ji dělí jediný den

Scénář vzniku komet byl podle všeho takový, že se utvořily v prvních stovkách milionů let na periferii Sluneční soustavy postupným nabalováním z materiálu, který tam zbyl po tvorbě větších transneptunických těles.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Astronomy & Astrophysics

  • Zdroj fotografií: ESA / Rosetta / NavcamDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907