Pouze z druhé ruky: Ve Švédsku vzniklo secondhandové nákupní centrum

11.04.2017 - Martin Reichman

Obří nákupní centra jsou obvykle vnímána jako symbol konzumu. Ve Švédsku nyní vzniklo nákupní centrum orientované na ekologii a recyklaci zboží


Reklama

V Česku se populární second handy objevily brzy po revoluci a dnes je najdeme ve všech velkých i malých městech. Nejčastěji jde o malé specializované krámky s použitým oblečením, nábytkem či repasovanou elektronikou. Ve švédském městě Eskilstuna nyní vzniklo kompletní secondhandové nákupní centrum, které si co do velikosti nezadá s velkými nákupními centry na okrajích měst.

V centru ReTuna Återbruksgalleria jsou k mání pouze opravené a recyklované výrobky, o které jejich původní majitelé již nestojí a nechtějí je vyhodit. Zboží může obchodnímu domu darovat každý.

TIP: Na největší světové skládky přibude denně přes 10 tisíc tun odpadu

Po příjmu a nezbytném vytřídění jde zboží do prodeje v jednom ze čtrnácti obchodů, které nabízí oblečení, nábytek, hračky, jízdní kola, zahradní nářadí nebo třeba použité stavební materiály. Nabídku obchodního centra doplňují obchůdky s biopotravinami, restaurace, kavárna a výstavní a vzdělávací centrum, kde vám poradí, jak správně třídit odpad a jak recyklovat.

Má to smysl

Recyklací 1 tuny plastu ušetříme energii, která odpovídá 12 barelům ropy. Díky zpětnému odběru jediné televize se produkce nebezpečných odpadů sníží o 145 kg a uspoří se 9,73 kg primárních surovin (zejména písku, vápence a železa). Běžná česká domácnost vytřídí za rok 45 kg papíru. V zemích EU končí průměrně 54 % odpadků na skládkách, 12 % ve spalovnách a pouze 30 % se recykluje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Inhabitat

  • Zdroj fotografií: ReTuna Återbruksgalleria

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír

Povětrnostním podmínkám Altiplana odolá jen málo vytrvalců. Patří mezi ně třeba tráva stipa ichu. (foto: Jan Miklín)

Zajímavosti

Sovětští partyzáni pronikali do německého týlu a přepadali skladiště a dopravní uzly.

Válka

Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907