Pověst o Mukačevské studni: Jak kníže Fedor Korjatovič napálil vyslance pekla?

16.05.2020 - Martina Zrostlíková

Ďábel byl sice odvěkým nepřítelem člověka, ale při zdánlivě neřešitelných úkolech se mohl snadno proměnit i ve výborného pomocníka. Za své služby však požadoval tu nejvyšší cenu – lidskou duši. Našli se ale takoví, kteří ho dokázali napálit

<p>Knížecí hrad Palanok na dobovém vyobrazení</p>

Knížecí hrad Palanok na dobovém vyobrazení


Reklama

Stalo se tak i koncem 14. století v Mukačevu, kde  kníže Fedor Korjatovič měnil svůj zastaralý hrad v moderní pevnost. Mocné sídlo již takřka stálo, chyběl však jeden nezanedbatelný detail: voda. Obyvatelé hradu se bez ní neobešli, ale přes usilovnou snahu dělníků se v hluboké studni neobjevila jediná kapka.

Kšefty s čertem

Kníže proto vypsal odměnu. Tři pytle plné zlata věnuje tomu, kdo zařídí, aby se studna konečně naplnila. Třpytivá odměna přilákala celou řadu zájemců, ale žádný z nich neuspěl. Jednoho dne se však na hradě objevil hledač, který měl na nalezení životodárné tekutiny ideální předpoklady – samotný vyslanec pekla. Ďábel, chtivý zlata, uzavřel s Korjatovičem smlouvu a ponořil se do temné studny. Po velké námaze se mu při dalším prohloubení jámy opravdu podařilo na vodu narazit. A teď, kníže, plať! 

Mukačevský vládce se ocitl v nezáviděníhodné situaci. S financemi na tom nebyl nejlépe, poněvadž většinu jeho pokladu spolkla nákladná přestavba hradu. Ďábel mu tedy dal na vybranou: Buď seženeš tři pytle zlata, a udělej to, jak uznáš za vhodné, nebo si odnesu tvou duši.

Na velikosti (ne)záleží

Ne nadarmo však Korjatovič platil za největšího chytráka široko daleko. Při pečlivém studování smlouvy narazil společně s právníky na drobný háček: slíbil sice tři pytle naplněné zlatem, ale v dohodě nikde nestálo, jak ty pytle mají být velké! Knížeti tato zdánlivá maličkost nahrála na smeč. Dal ušít tři titěrné pytlíčky, do nichž se vešel jeden jediný dukát, a ty pak čertovi velkoryse předal.

TIP: Až bude české zemi nejhůř: Nejstarší verze pověsti o Blanických rytířích

Satan se rozzuřil: co má tahle komedie u všech jeho příbuzných znamenat? Kníže mu ale ukázal smlouvu, která zněla tři pytle naplněné zlatem. O jejich velikosti v listině nestálo ani slovo... Čertovi došlo, že byl při podpisu dokumentu poněkud neopatrný a tím, že si jej důkladně nepročetl, udělal vážnou chybu; Korjatovič své závazky vůči němu dodržel do puntíku. Pekelník pochopil, že některé obchodní partnery z řad lidí není radno podceňovat a že tentokrát prohrál. Vztekle zařval, popadl měšce s výdělkem, skočil do studny a už se nikdy neukázal. Snad jen o rachotivých zvucích, které se čas od času linou ze studny dodnes, lidé tvrdili, že jde o ozvěnu satanášových hrozivých kleteb.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907