Povoláním pirát silnic: Arménec si vydělával na živobytí přiznáváním cizích dopravních přestupků

22.09.2022 - Martin Reichman

Španělské úřady nedávno zadržely muže, který se za úplatu přiznal k dopravním přestupkům téměř 100 lidí


Reklama

Španělské úřady nedávno zadržely muže, který na internetu inzeroval neobvyklou službu – nejmenovaný Arménec nabízel, že za úplatu převezme vinu za spáchání dopravního přestupku. Za své služby požadoval úhradu ve výši od 75 do 200 eur za každý bod.

Ve Španělsku, stejně jako například v Česku a řadě dalších zemí Evropy, se k trestání dopravních přestupků používá bodový systém. Každý řidič začíná s 12 body (začátečníci začínají s 8 body), přičemž při nedodržení předpisů o ně postupně přicházejí. Například používání smartphonu za jízdy je ve Španělsku ohodnoceno ztrátou 3 bodů a peněžitou pokutu. Když někdo ztratí všechny své body, je mu na určitou dobu odebrán řidičský průkaz. Podle španělských policistů měl dotyčný Arménec na svém kontě mínus 321 bodů.

Povoláním pirát silnic

Vše začalo v polovině roku 2021, kdy dopravní policisté vyšetřovali incident, který se odehrál na dálnici Andratx. Motorkář, kterého policisté vyzvali k zastavení kvůli rutinní dechové zkoušce, ignoroval policejní pokyny a z místa ujel. Při útěku se navíc dopustil řady různých dopravních přestupků. Policisté si nicméně stačili poznamenat uprchlíkovu poznávací značku a podařilo se jim tak vypátrat majitele motorky.

Po výzvě k podání vysvětlení se na stanici dostavil muž, který tvrdil, že onen dopravní přestupek má na svědomí on. Následně se ukázalo, že onen muž nejen že nevlastní řidičský průkaz na motorku, ale má na svém kontě množství „trestných bodů“ za další desítky dopravních přestupků. V době spáchání projednávaného přestupku navíc podle policistů prokazatelně nebyl v místě incidentu.

TIP: Nemyslíš? Uklidíš! Svérázné tresty pro opilé tchajwanské řidiče

Z dalšího vyšetřování vyplynulo, že stejný scénář použil muž v minulosti několikrát – přiznal se například ke dvěma přestupkům, které se odehrály v jeden den v průběhu pouhé půlhodiny. Místa obou přestupků ale dělilo okolo 800 kilometrů. Ve více než desítce případů se muž přiznal, že řídil motocykl nepřiměřenou rychlostí, ačkoliv policejní záznamy jasně ukazovaly, že motocykl řídily ženy. Celkem se policistům podařilo zdokumentovat 91 dopravních incidentů, ke kterým se muž přihlásil, ale nespáchal je. Úřady následně zahájily trestní řízení jak s profesionálním silničním pirátem, tak i se všemi jeho zákazníky.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907