Pozemská stratosféra se od roku 1980 ztenčila v průměru o 400 metrů

17.05.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS</p>

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS


Reklama

Stratosféra se klene nad troposférou, jako druhá významná vrstva pozemské atmosféry, směrem od povrchu do vesmíru. Dolní hranice stratosféry se nachází zhruba ve výšce 10 až 20 kilometrů, odkud se tyčí do výšky 50 až 60 kilometrů. V dolní části stratosféry se nachází slavná ozonová vrstva, která pohlcuje většinu ultrafialového slunečního záření.

Stratosféra je mohutná a rozlehlá. Jak se ale zdá, lidské aktivity ji mohou ovlivnit. Nedávno to zjistil výzkumný tým, který vedl český odborník na atmosféru Petr Pisoft z Karlovy univerzity. Podle vědců se od roku 1980 stratosféra scvrkla o zhruba 400 metrů. Dříve se sice uváděla lokální zúžení stratosféry, teď je to ale poprvé, kdy bylo odhaleno zúžení stratosféry v globálním měřítku.

TIP: Vzdušný štít Země: Z čeho se skládá atmosféra naší planety

Podle člena badatelského týmu Juana Añela ze španělské University of Vigo jde o šokující zjištění. Scvrkávání stratosféry je zřejmě důsledkem oteplování troposféry a zvyšování obsahu oxidu uhličitého. Tyto změny ve stratosféře a procesy, které je provázejí, by postupem času mohly ovlivnit provoz a fungování satelitů, GPS navigaci a rádiovou komunikaci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907