Pozemským kolonistům budou na cizích světech pomáhat mikrobiální horníci

13.11.2020 - Stanislav Mihulka

Experiment BioRock na palubě ISS ověřil schopnosti pozemských bakteriích „těžit“ cenné prvky v prostředí s nízkou gravitací

<p>Italský astronaut <strong>Luca Parmitano</strong> pořizuje snímky z experimentu BioRock na Meznárodní vesmírné stanici.</p>

Italský astronaut Luca Parmitano pořizuje snímky z experimentu BioRock na Meznárodní vesmírné stanici.


Reklama

Pozemští těžaři už dávno využívají služeb mikroorganizmů, při takzvané biotěžbě. Mikrobi úspěšně pomáhají například při těžbě mědi nebo zlata. Biotěžba bývá praktická a úsporná na zdroje, takže není divu, že upoutala pozornost vesmírných těžařů. Zatím ale nebylo moc jasné, jak si pozemské mikroorganismy povedou ve vesmíru, na místech, kde mohou panovat velmi odlišné podmínky od Země.

Evropská kosmická agentura ESA nedávno uspořádala experiment BioRock, jehož cílem bylo otestovat schopnosti „mikrobiálních“ horníků ve vesmírném prostoru. Experiment proběhl během tří týdnů v létě 2019, na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Zúčastnily se ho tři druhy bakterií, které se na Zemi vyskytují v horninách a mají schopnost je měnit.

Biotěžba na orbitě

Bakterie Sphingomonas desiccabilis, Bacillus subtilis a Cupriavidus metallidurans měly za úkol „těžit“ 14 různých prvků vzácných zemin z připravené horniny, v prostředí mikrogravitace a gravitace odpovídající planetě Mars. Ve speciálních mini bioreaktorech byly umístěné vzorky čedičové horniny, tedy materiálu z vychladlé lávy, který je běžný nejen na Zemi, ale i na Měsíci a Marsu. 

TIP: Astronauti na ISS testují řasový bioreaktor, který vyrábí kyslík i jídlo

Bakterie Bacillus subtilis jsou sice velmi odolné, ale v experimentu se jejich schopnost extrahovat prvky vzácných zemin v prostředí s nízkou gravitací snížila. Cupriavidus metallidurans „těžil“ prvky vzácných zemin stejně jako to na Zemi zvládají nebiologické procesy. Ale bakterie Sphingomonas desiccabilis si jako jediné z testovaných vedly velmi dobře ve všech třech úrovních gravitace. Jak se zdá, vesmírní těžaři mohou s těmito bakteriemi počítat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ESADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907