Pozitiva globálního oteplení: Teplo svišťům svědčí

Globální oteplení nemusí mít vždy jen negativní dopad a některá zvířata je vítají. Například svišť břichožlutý (Marmota flaviventris) žijící v americkém státě Colorado si změnu klimatu může jen pochvalovat

24.01.2017 - Zuzana Teličková



Zdá se být jednoznačné, že dobré prospívání svištích kolonií má na svědomí oteplující se klima, díky němuž přichází jaro vždy o něco dříve. Svišti přezimují od září do dubna a přitom shodí asi 40 procent své váhy. Čím tlustší jsou v době předcházející zimnímu spánku, tím je pravděpodobnější, že zimu přežijí a budou mít na jaře mláďata. Když jaro přijde dřív, svišti během hibernace tolik nezhubnou, jsou odolnější a lépe se rozmnožují. Navíc mají delší dobu na to, aby si vytvořili cenné tukové zásoby. Také mláďata přicházejí na svět dříve a mají víc času vyrůst a zesílit, než přijde první zima.

TIP: Jedovatý jídelníček zachraňuje kunovce aneb Boj proti nebezpečným ropuchám

„V posledních letech jsou svišti na začátku zimního období v lepší kondici a na jeho konci jsou zdravější,“ říká Daniel Blumstein z University of California. Environmentalisté podobné studie vítají, neboť ukazují, jaký dopad může mít globální oteplení na jednotlivé živočišné druhy. Kromě brzkého jara podle nich mohou hrát svou roli také polynenasycené tuky. Mají-li jich svišti v potravě dostatek, dokážou během hibernace víc snížit svoji tělesnou teplotu a podkožní tuk jim tolik neubývá.

Kondici svištů může ale ovlivňovat také změna rostlinstva v Coloradu. Větší množství podkožního tuku u svišťů každopádně vysvětluje současný růst populace, který započal již kolem roku 2000. Brzy však může dojít k dalšímu zvratu. „Léto v této oblasti by podle předpovědí mělo být delší a sušší,“ říká Blumstein, „a v minulosti způsobila sucha kolaps mnoha populací.“

Témata

objevy
  • Zdroj textu

    Příroda 9/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci