Poznáte, co je na této fotografii?

14.06.2021 - Marek Telička

Mnohonásobné zvětšení elektronového mikroskopu ukazuje listy zeleniny, se kterou se běžně potkáváte. Troufnete si uhodnout, co přesně je na snímku zachyceno?

<p>Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.</p>

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.


Reklama

Mysteriózní krajina na tomto snímku z elektronového mikroskopu není nic jiného než obyčejný list rajčete jedlého (Solanum lycopersicum). List je pokryt dvěma různými druhy chloupků, přičemž ty červeně vybarvené vylučují olej. Oba typy rostlinu chrání proti býložravcům a zabraňují ztrátě vody způsobené odpařováním. 

TIP: Neznámý mikrosvět: Jak vypadá pampeliška nebo rozmarýn okem mikroskopu

Při pozornějším pohledu je možné vidět také žluté oválky průduchů (nazývané stomata) jimiž organismus dýchá. V rámci fotosyntézy tudy rostlina odebírá ze vzduchu kysličník uhličitý a vyprodukovaný kyslík vychází z její tkáně také tudy. Ze stejných míst se do okolního prostředí rovněž odpařuje voda.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907