Poznáte, co je na této fotografii?

14.06.2021 - Marek Telička

Mnohonásobné zvětšení elektronového mikroskopu ukazuje listy zeleniny, se kterou se běžně potkáváte. Troufnete si uhodnout, co přesně je na snímku zachyceno?

<p>Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.</p>

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.


Reklama

Mysteriózní krajina na tomto snímku z elektronového mikroskopu není nic jiného než obyčejný list rajčete jedlého (Solanum lycopersicum). List je pokryt dvěma různými druhy chloupků, přičemž ty červeně vybarvené vylučují olej. Oba typy rostlinu chrání proti býložravcům a zabraňují ztrátě vody způsobené odpařováním. 

TIP: Neznámý mikrosvět: Jak vypadá pampeliška nebo rozmarýn okem mikroskopu

Při pozornějším pohledu je možné vidět také žluté oválky průduchů (nazývané stomata) jimiž organismus dýchá. V rámci fotosyntézy tudy rostlina odebírá ze vzduchu kysličník uhličitý a vyprodukovaný kyslík vychází z její tkáně také tudy. Ze stejných míst se do okolního prostředí rovněž odpařuje voda.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907