Pozor, blíží se nepřítel! Octomilky se učí „cizí jazyky“

18.09.2020 - Zuzana Teličková

Octomilky se dokážou vzájemně varovat před nebezpečím parazitických vosiček. Jak ukazuje výzkum vedený Balintem Z. Kacsohem z Geiselovy školy v Dartmouthu, varování si umí předat i různé druhy octomilek.

<p><strong>Octomilka obecná</strong> <em>(Drosophila melanogaster)</em> je zřejmě nejznámějším druhem octomilky a je s oblibou používána jako modelový organismus nejrůznějších (mimo jiné genetických) studií.</p>

Octomilka obecná (Drosophila melanogaster) je zřejmě nejznámějším druhem octomilky a je s oblibou používána jako modelový organismus nejrůznějších (mimo jiné genetických) studií.


Reklama

Parazitické vosičky (rod Leptopilina) kladou vajíčka do larev octomilek (rod Drosophila). Jak larvy vosiček rostou, živí se tělem svých hostitelů. Dřívější výzkumy ukázaly, že až 80 % vajíček octomilek je těmito parazity napadeno. Identifikovat úhlavního nepřítele a vyhnout se mu, je pro octomilky zásadním úkolem pro přežití dalších generací.

Jakmile octomilka spatří vosičku, přestává klást vajíčka. Rovněž z předchozích studií je známo, že samičky octomilek používají specifické signály sestávající z pachu a pohybů křídel, aby se před přítomností vosiček vzájemně varovaly. 

TIP: Po magnetických stezkách: Zvířata, která se chovají jako živé kompasy

V nové studii se výzkumníci zaměřili na zodpovězení otázky, zda si informaci o nebezpečí dokážou předat i různé druhy octomilek. Zjistili, že různé druhy spolu nedokázaly komunikovat tak efektivně jako octomilky stejného druhu, ale „domluva“ mezi nimi se zlepšila, když druhy žily blízko sebe. To jim umožnilo osvojit si různé „dialekty“ složené z odlišných pohybů křídel a pachů. Budoucí výzkumy se zřejmě zaměří na zkoumání dalších signálů octomilek a budou se snažit odhalit, co ještě si mezi sebou octomilky „povídají“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907