Pozoruhodný dron HUUVER je jako létající tank s rotory mezi pásy

25.02.2022 - Stanislav Mihulka

Evropský dron HUUVER kombinuje přednosti leteckých a pozemních dronů do jednoho „hybridního“ stroje

<p>Prototyp dronu HUUVER - může být dálkově řízen v reálném čase operátorem a může létat i autonomně. </p>

Prototyp dronu HUUVER - může být dálkově řízen v reálném čase operátorem a může létat i autonomně. 


Reklama

Letecké drony se dnes uplatňují při mnoha různých příležitostech. V některých situacích ale mohou být lepší volbou pozemní drony, například kvůli úspoře energie. Unikátní dron HUUVER kombinuje vlastnosti létajících i pozemních dronů do jediného stroje, který je vybavený rotory i pásy.

Vývoj dronu HUUVER probíhá v rámci projektu Evropské unie, který vedou polští Cervi Robotics/Dronehub. Podílí se na něm ale i řada dalších společností, včetně českých Gina Software. V současnosti má dron podobu prototypu o rozměrech 137 × 84 × 56 cm a váze zhruba 23 kg.

Po zemi i ve vzduchu

Když se HUUVER pohybuje po zemi, tedy na pásech, dokáže se na jedno nabití lithiové baterie pohybovat zhruba 10 hodin. Pokud potřebuje létat, spustí svých 8 rotorů, které jsou umístěny mezi svrchní a spodní stranou pásu. Ve vzduchu se ale udrží jen asi 20 minut, což pěkně ukazuje na energetickou náročnost pohybu ve vzduchu pro drony.

TIP: Unikátní létající železniční dron Staaker šikovně kontroluje koleje

HUUVER může být dálkově řízen v reálném čase operátorem anebo může létat autonomně. Je vybavený optickými a termálními kamerami, LiDARem, navigací založenou na satelitním systému Galileo, a také palubním mikroprocesorem Nvidia Jetson AGX Xavier, který je mozkem dronu. Dron by se mohl v dohledné době objevit na trhu, přičemž zřejmě nalezne využití především v průmyslu, u vojáků a u záchranářů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907