Pozoruhodný dron HUUVER je jako létající tank s rotory mezi pásy

Evropský dron HUUVER kombinuje přednosti leteckých a pozemních dronů do jednoho „hybridního“ stroje

25.02.2022 - Stanislav MihulkaLetecké drony se dnes uplatňují při mnoha různých příležitostech. V některých situacích ale mohou být lepší volbou pozemní drony, například kvůli úspoře energie. Unikátní dron HUUVER kombinuje vlastnosti létajících i pozemních dronů do jediného stroje, který je vybavený rotory i pásy.

Vývoj dronu HUUVER probíhá v rámci projektu Evropské unie, který vedou polští Cervi Robotics/Dronehub. Podílí se na něm ale i řada dalších společností, včetně českých Gina Software. V současnosti má dron podobu prototypu o rozměrech 137 × 84 × 56 cm a váze zhruba 23 kg.

Po zemi i ve vzduchu

Když se HUUVER pohybuje po zemi, tedy na pásech, dokáže se na jedno nabití lithiové baterie pohybovat zhruba 10 hodin. Pokud potřebuje létat, spustí svých 8 rotorů, které jsou umístěny mezi svrchní a spodní stranou pásu. Ve vzduchu se ale udrží jen asi 20 minut, což pěkně ukazuje na energetickou náročnost pohybu ve vzduchu pro drony.

TIP: Unikátní létající železniční dron Staaker šikovně kontroluje koleje

HUUVER může být dálkově řízen v reálném čase operátorem anebo může létat autonomně. Je vybavený optickými a termálními kamerami, LiDARem, navigací založenou na satelitním systému Galileo, a také palubním mikroprocesorem Nvidia Jetson AGX Xavier, který je mozkem dronu. Dron by se mohl v dohledné době objevit na trhu, přičemž zřejmě nalezne využití především v průmyslu, u vojáků a u záchranářů.


Další články v sekci