Unikátní létající železniční dron Staaker šikovně kontroluje koleje

27.08.2021 - Stanislav Mihulka

Napůl multikoptéra, napůl drezína. Autonomní kontrolor stavu kolejí může pracovat i během provozu na železnici

<p>Autonomní železniční dron Staaker BG-300.</p>

Autonomní železniční dron Staaker BG-300.


Reklama

Železnice stále hrají velký význam pro přepravu pasažérů i nákladů. Pro jejich bezpečný provoz je nutné průběžně kontrolovat stav kolejí a průjezdnost trati. Takové kontroly jsou ale komplikované a organizačně náročné, protože na kolejích hrozí riziko od projíždějících vlaků. Zajímavou alternativu k lidským inspekcím představuje nový železniční dron Staaker BG-300.

Dron norské společnosti Nordic Unmanned je vlastně multikoptéra, která je zároveň vybavená dvěma pár speciálních kol, díky nimž může nejen létat, ale také jezdit po kolejích. Staaker je poháněný palivovými články a na kolejích dosahuje průměrné rychlosti 20 kilometrů za hodinu, přičemž se může pohybovat rychlostí až 200 km/h. Je vybavený soustavou kamer a senzorů. K dispozici má i zásobník s mazadlem pro údržbu zařízení na trati.

Autonomní kontrolor železnic

Při kontrolách se železniční nebo také tramvajové tratě obvykle uzavírají, aby nedocházelo k nehodám. Dron Staaker ale umí kontrolovat koleje během provozu. Díky své důmyslné konstrukci jezdí po kolejích, až do chvíle, kdy se blíží vlak. Umělá inteligence v takovém případě s dronem vzlétne a počká, než vlak dotyčné místo projede. Pak Staaker opět dosedne na koleje a pokračuje ve své práci. Také se může podle potřeby přesouvat vzduchem mezi jednotlivými tratěmi. 

TIP: Výsadkový a vrtný dron zajistí umístění senzorů v nepřístupných místech

Podle vyjádření společnosti Nordic Unmanned vyvinuli dron Staaker ve spolupráci s nejmenovaným významným vlastníkem národní železniční sítě v jedné evropské zemi. Vše nasvědčuje tomu, že se Staaker brzy dočká praktického využití. Dron by měl být brzy k dispozici pro zákazníky, zřejmě již od první poloviny příštího roku

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907