Unikátní létající železniční dron Staaker šikovně kontroluje koleje

27.08.2021 - Stanislav Mihulka

Napůl multikoptéra, napůl drezína. Autonomní kontrolor stavu kolejí může pracovat i během provozu na železnici

<p>Autonomní železniční dron Staaker BG-300.</p>

Autonomní železniční dron Staaker BG-300.


Reklama

Železnice stále hrají velký význam pro přepravu pasažérů i nákladů. Pro jejich bezpečný provoz je nutné průběžně kontrolovat stav kolejí a průjezdnost trati. Takové kontroly jsou ale komplikované a organizačně náročné, protože na kolejích hrozí riziko od projíždějících vlaků. Zajímavou alternativu k lidským inspekcím představuje nový železniční dron Staaker BG-300.

Dron norské společnosti Nordic Unmanned je vlastně multikoptéra, která je zároveň vybavená dvěma pár speciálních kol, díky nimž může nejen létat, ale také jezdit po kolejích. Staaker je poháněný palivovými články a na kolejích dosahuje průměrné rychlosti 20 kilometrů za hodinu, přičemž se může pohybovat rychlostí až 200 km/h. Je vybavený soustavou kamer a senzorů. K dispozici má i zásobník s mazadlem pro údržbu zařízení na trati.

Autonomní kontrolor železnic

Při kontrolách se železniční nebo také tramvajové tratě obvykle uzavírají, aby nedocházelo k nehodám. Dron Staaker ale umí kontrolovat koleje během provozu. Díky své důmyslné konstrukci jezdí po kolejích, až do chvíle, kdy se blíží vlak. Umělá inteligence v takovém případě s dronem vzlétne a počká, než vlak dotyčné místo projede. Pak Staaker opět dosedne na koleje a pokračuje ve své práci. Také se může podle potřeby přesouvat vzduchem mezi jednotlivými tratěmi. 

TIP: Výsadkový a vrtný dron zajistí umístění senzorů v nepřístupných místech

Podle vyjádření společnosti Nordic Unmanned vyvinuli dron Staaker ve spolupráci s nejmenovaným významným vlastníkem národní železniční sítě v jedné evropské zemi. Vše nasvědčuje tomu, že se Staaker brzy dočká praktického využití. Dron by měl být brzy k dispozici pro zákazníky, zřejmě již od první poloviny příštího roku

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907