Pozoruhodný fenomén: Ledové sopky na březích amerických Velkých jezer

21.02.2020 - Stanislav Mihulka

V oblasti Velkých jezer jsou v těchto dnech k vidění velmi neobvyklé sopky. Namísto lávy a kamení vyvrhují led a vodu

<p>Jeden z ledových vulkánů na Velkých jezerech na nedávném snímku.</p>

Jeden z ledových vulkánů na Velkých jezerech na nedávném snímku.


Reklama

Sopky, které namísto lávy a kamení vyvrhují led a vodu, známe spíše z mrazivých měsíců Sluneční soustavy. Jak ale ukazují nedávná pozorování v oblasti amerických Velkých jezer, je možné se s nimi setkat i na Zemi. Právě v těchto dnech jsou takové pozoruhodné ledové „vulkány“ k vidění na březích hned několika Velkých jezer.

Ledové vulkány vznikají v místech, kde se okraj ledového příkrovu jezera setkává s vlnami. Za vhodných podmínek se jezero vlní, i když je na některých místech zamrzlé. Právě na okrajích ledu dochází k tomu, že se vlny rozbíjejí o masu ledu a někdy voda proniká hluboko do ledu. Prasklinami se voda z vln může dostat až na povrch ledu, kde vychrstne ven a rozlije se do okolí.

TIP: Vulkán Lusi vydal svá tajemství: Vědci už znají příčinu 11 let staré smrduté erupce

Takové výtrysky vody a ledové tříště se mohou opakovat, až na místě vyroste kráter ledové sopky. Mohou být docela malé, obvykle do jednoho metru výšky, za správných podmínek ale vyrůstají až do výšek kolem osmi metrů. Vše záleží na teplotě, síle vln a tvaru jezerního dna.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NWS Grand Rapids / Twitter

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907