Vulkán Lusi vydal svá tajemství: Vědci už znají příčinu 11 let staré smrduté erupce

V roce 2006 se spustila bizarní erupce indonéského vulkánu Lusi. Po 11 letech bádání se vědcům podařilo rozluštit, co bylo spouštěcím mechanismem smrduté erupce

19.10.2017 - Stanislav Mihulka



Před jedenácti lety, 29. květnu roku 2006, se na východě ostrova Jáva otevřela uprostřed rýžoviště v městě Sidoarjo „bahenní sopka“. Z hlubin země se na povrch dralo řídké, odporně páchnoucí bláto s vroucí vodou a párou. Místní lidé dali horkému bahennímu zřídlu jméno Lusi. Název je složeninou z indonéského výrazu pro bahno („lumpur“), a názvu města Sidoarjo.

Kdo může za smrdutou erupci?

Denně vychrlila Lusi 170 000 kubických metrů bahna a pokračovala v tom prakticky bez přestávky. Dnes pokrývá bahno ze sopky plochu několika kilometrů čtverečních a jeho vrstvy dosahují místy mocnosti až 40 metrů. Bahenní příval připravil o domovy 40 000 lidí a napáchal škody vyčíslené na 2,7 miliardy amerických dolarů.

Od samého počátku vedou odborníci bouřlivé diskuse o příčinách vzniku Lusi. Někteří vidí spouštěcí mechanismus v zemětřesení, ke kterému došlo pouhé dva dny před erupcí bahna. Epicentrum se nacházelo 250 kilometrů jihozápadně od Sidoarjo. Jiní experti však viní z otevření sopky průzkumné vrty indonéské těžařské společnosti Lapindo Brantas. Ty se nacházely v těsné blízkosti bahenního vulkánu. 

TIP: Nikaragujská sopka Momotombo začala soptit po 110 letech

Geologové nedávno zjistili, že s erupcí Lusi souvisí systém zlomů, které se táhnou od dnes neaktivní těsné dvojice stratovulkánů Arjuno-Welirang. Magma pod těmito stratovulkány ohřívá organickou hmotu nad sebou a tím vzniká ohromné množství plynu. Tento plyn se systémem zlomů dostává až do oblasti Lusi a tam pohání výtrysky smrdutého bahna.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Journal of Geophysical Research: Solid Earth

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci