Vědci identifikovali v lidském zárodku svaly, které měli naši předci v prvohorách.
Vědci z Howardovy university se zaměřili na vývoj svalů v lidském embryu pomocí nových technologií zobrazování, které jim umožňují pozorovat tkáně v embryu v doposud nevídaných detailech.
Biologové si už dávno všimli, že se během zárodečného vývoje lidského embrya se v těle lidského zárodku objevují a pak zase zanikají různé struktury, které připomínají znaky našich dávných předků. Jsou to takzvané atavismy a představují pěkné stopy, které v nás zanechala evoluce. Asi nejznámějším případem je ocas, který se také dočasně objevuje během vývoje našeho embrya.
Podle vědců patří k těmto „stopám evoluce“ i celá řada svalů, které se lidskému embryu dočasně objevují v zárodcích rukou a nohou. Když je lidskému zárodku asi 7 týdnů, vytvoří se mu na končetinách přibližně tři desítky svalů. V dalších týdnech vývoje embrya pak zase zhruba třetina těchto svalů postupně zanikne. U dospělých jedinců se pak objevují pouze jako vzácný důsledek genetické poruchy či vady.
TIP: Vývoj dítěte krok za krokem: Od embrya až po unikátní lidskou bytost
Některé z těchto „dočasných svalů“ přitom naši předci ztratili před více než 250 miliony let, tedy v období prvohor. V té době teprve vznikali samotní savci z dávných plazů. Ostatně, k vidění jsou tyto svaly i dnes - nikoliv ale u lidí, nýbrž právě u některých plazů.
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)